Nowe uzbrojenie w polskiej armii - system rakietowy Narew

Nowe uzbrojenie w polskiej armii - system rakietowy Narew
Źródło zdjęć: © Kongsberg

23.10.2014 12:01, aktual.: 25.10.2014 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do końca 2015 r. zostaną sformułowane ostateczne wymagania dotyczące
systemu rakietowego krótkiego zasięgu "Narew"; dostawca zostanie wyłoniony w 2016 r. - poinformował w środę wiceszef MON Czesław Mroczek na posiedzeniu sejmowej podkomisji obrony narodowej.

System obrony powietrznej jest najważniejszym programem w planie modernizacji technicznej armii na lata 2013-2022. Wojsko chce pozyskać w jego ramach przeciwlotnicze zestawy rakietowe średniego i krótkiego zasięgu - "Wisła" i "Narew", a także m.in. samobieżne zestawy przeciwlotnicze "Poprad", zestawy rakietowo-artyleryjskie "Pilica" i mobilne stacje radiolokacyjne "Soła" i "Bystra".

Posiedzenie sejmowej podkomisji zdominowała kwestia pozyskania systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu "Narew". Od dłuższego czasu toczy się bowiem dyskusja, na ile możliwy jest w tym przedsięwzięciu wiodący udział przemysłu krajowego.

- Weryfikacja tego, co proponuje nasz przemysł, nastąpi poprzez studium wykonalności. Będzie nad nim pracowało całe grono specjalistów. Proszę nie oczekiwać, że przesądzę teraz, jakie będą wyniki skomplikowanych postępowań, które zapadną po długich miesiącach prac ekspertów w przyszłym roku - powiedział Mroczek. - Zapewniam, że będziemy starali się maksymalizować udział polskiego przemysłu - dodał.

Przedstawiciele polskiej zbrojeniówki przekonują, że są w stanie zbudować i dostarczyć system krótkiego zasięgu. Z analiz Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zaprezentowanych podkomisji wynika, że na 4. kluczowe dla systemu "Narew" technologie 29 dostępnych jest w kraju. W ocenie PGZ, najkorzystniejszy scenariusz pozyskania systemu "Narew" to realizacja dostaw przez polski przemysł obronny ze znaczącym udziałem doświadczonego kontrahenta zagranicznego.

Potencjalnie wymagania dla zestawu krótkiego zasięgu spełniają m.in. francuska VL-MICA, norwesko-amerykański NASAMS II, izraelskie Spyder i Barak-8 SR i niemiecki IRIS-T.

Szczegółowy harmonogram pozyskania systemu "Narew" przewiduje, że w listopadzie br. ruszy dialog techniczny, który zakończy się w pierwszym kwartale 201. r. Do końca przyszłego roku mają być opracowane założenia taktyczno-techniczne i studium wykonalności.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (136)
Zobacz także