Nowe narzędzia do odzyskiwania danych z archiwów taśmowych

Nowe narzędzia do odzyskiwania danych z archiwów taśmowych
Źródło zdjęć: © IDG

05.06.2009 09:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inżynierowie firmy Kroll Ontrack stworzyli narzędzia, które pozwolą wielu firmom i instytucjom w Polsce i na świecie odczytać swoje kluczowe dane zapisane na niekompatybilnych z nowoczesnymi technologiami archiwach taśmowych. Nowa technologia pozwoli na odzyskiwanie i konwertowanie informacji na aktualnie wykorzystywane nośniki, a także odzyskanie danych z wykorzystywanych obecnie uszkodzonych taśm.

Nową usługę zaadoptowali i wprowadzają właśnie na polski rynek inżynierowie Kroll Ontrack, reprezentujący największe w Polsce laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej, mieszczące się w Katowicach.

- Ze względu na przestarzałą technologię, brak odpowiedniego sprzętu czy zużycie nośników część archiwalnych danych zapisanych na taśmach używanych przez takie organizacje jak banki czy instytucje rządowe nie może być odczytanych. To natomiast w najgorszych przypadkach może oznaczać przestój w działalności biznesowej bądź wyciągniecie konsekwencji prawnych, jeśli firma bądź instytucja zobowiązana jest do przechowywania istotnych informacji. Dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie usług, które pozwolą na przywrócenie najważniejszych informacji w najszybszy i najbardziej komfortowy dla klientów sposób –. mówi Paweł Odor, główny specjalista firmy Kroll Ontrack w Polsce.

Nowe narzędzia, będące częścią usług Zarządzania Archiwami i Backupem Kroll Ontrack, pozwalają na:

• Konwersję danych / Migrację danych – usługi te polegają na konwersji danych pomiędzy różnymi formatami zapisu lub różnymi rodzajami nośników. Dzięki temu możliwa jest unifikacja stosowanych rozwiązań, przeniesienie starych zapisów do nowych formatów, lub na nowe nośniki. Rozwiązanie to jest pomocne przy migracji systemów i danych, umożliwia także dotarcie do archiwalnych zapisów, które nie są już stosowane w firmie.
• Odzyskiwanie danych z taśm – usługa ta dotyczy fizycznie zniszczonych lub uszkodzonych nośników, a także przywrócenia danych po szybkim kasowaniu taśmy i częściowym jej nadpisaniu.
• Audyt zawartości taśm - polega na zweryfikowaniu zawartości archiwów backupowych, identyfikacji stosowanych systemów zapisu, identyfikacji i walidacji zapisanych danych oraz sprawdzeniu spójności.
• deduplikację danych –umożliwia usunięcie powtarzających się elementów w backupie, upraszcza jego strukturę i obniża tym samym koszty utrzymania.
• Odtwarzanie i ekstrakcję – dzięki tej usłudze możliwe jest przeszukanie archiwów backupowych oraz wydobycie z nich wymaganej, zdefiniowanej informacji. Usługa ta może być przeprowadzona niezależnie od rozwiązania backupowego, bazując na kryteriach takich jak m.in. nazwa pliku czy daty.
• Pomoc w wirtualizacji archiwów taśmowych – usługa ta wspiera firmy przy wirtualizacji archiwów taśmowych, zapewnia także pełne pomoc w zakresie odzyskiwania danych, deduplikacji i ich ekstrakcji.
• Przeprowadzenie postępowania dowodowego –. umożliwia przeprowadzenie dochodzenia w ramach informatyki śledczej lub procedur Electronic Evidence, które ma na celu powzięcie działań prawnych w powiązaniu z danymi umieszczonymi na taśmach.
Nowa technologia dostępna jest dla każdej firmy i instytucji w Polsce, która w swych archiwach wykorzystuje taśmy. Narzędzia stosowane przez Kroll Ontrack umożliwiają ponadto odzyskanie danych z uszkodzonych fizycznie taśm stosowanych nie tylko w przeszłości, lecz także obecnie.

Wśród nośników oraz formatów backupów obsługiwanych przez Kroll Ontrack w ramach usługi Zarządzania Archiwami i Backupem znajdują się:

• Super DLT (wszystkie typy, włączając I, II, III, IV, VS1)
• DLT (wszystkie typy, włączając II, III, TK50, TK70)
• LTO (wszystkie typy, włączając, LTO1, LTO2, LTO3, LTO4)
• Sony AIT (wszystkie pojemności)
• Formaty kopii bezpieczeństwa ArcServe, Backup Exec, CommVault, Veritas Netbackup, NT backup, TAR, CPIO
• kartridże QIC, łącznie z DC2000, Travan, 6250, SLR
• kartridże ½ cala Open Reel Cartridge 7-track, 9-track
• IBM Magstar
• Sun StorageTek

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)