Trwa ładowanie...
holderName

Nowe metody i zagrywki cyberprzestępców. Są przebiegli i cierpliwi, ale skuteczni

Rok po ostrzeżeniu przed tym, że cyberprzestępcy zaczną stosować do okradania banków narzędzia i taktyki charakterystyczne dla zaawansowanych ataków ukierunkowanych (APT), eksperci potwierdzili powrót kampanii Carbanak i zidentyfikowali dwie kolejne grupy działające w tym samym stylu: Metel oraz GCMan. Ugrupowania te atakują organizacje finansowe, przeprowadzając ukradkowy rekonesans i wykorzystując spersonalizowany szkodliwy program wraz z legalnymi narzędziami oraz nowymi, innowacyjnymi oszustwami mającymi na celu kradzież pieniędzy. Aby zrozumieć cyberzagrożenia, które na nas czyhają niemal na każdym kroku, należy zrozumieć schemat i sposoby działania cyberprzestępców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe metody i zagrywki cyberprzestępców. Są przebiegli i cierpliwi, ale skuteczni
(chip.pl)
holderName

*Metel – kradzież 200 dolarów co minutę *

Ugrupowanie cyberprzestępcze Metel ma w swoim repertuarze mnóstwo sztuczek, jest jednak szczególnie interesujące ze względu na niezwykle sprytny chwyt: przejmując kontrolę nad maszynami w banku, które mają dostęp do transakcji pieniężnych (np. call center banku lub komputerów działu pomocy technicznej), *gang może zautomatyzować wycofanie transakcji bankomatowych. *

 (fot. Kaspersky Lab)
((fot. Kaspersky Lab))

Możliwość wycofania transakcji powoduje, że stan środków na kartach debetowych pozostaje taki sam niezależnie od liczby przeprowadzonych transakcji bankomatowych. W zaobserwowanych dotychczas przypadkach grupa przestępcza kradnie pieniądze, jeżdżąc nocą po miastach w Rosji i opróżniając bankomaty należące do różnych banków, wykorzystując podczas tych akcji te same karty debetowe wydawane przez atakowany bank.

holderName

Obecnie obserwujemy skrócenie fazy aktywnej cyberataku. Kiedy przestępcy staną się biegli w określonej operacji, będą potrzebowali zaledwie kilku dni lub tygodnia, aby zdobyć łup i uciec.

 (fot. Kaspersky Lab)
((fot. Kaspersky Lab))

Podczas dochodzenia eksperci z Kaspersky Lab odkryli, że ugrupowanie Metel dokonuje wstępnej infekcji za pośrednictwem specjalnie spreparowanych e-maili phishingowych (phishing wiąże się z podszywaniem się pod inne podmioty - banki, pocztę, dostawców usług) wiadomości e-mail, które zawierają szkodliwe załączniki, oraz pakietu szkodliwych programów Niteris wykorzystujących luki w zabezpieczeniach przeglądarki ofiary. Po przeniknięciu do sieci cyberprzestępcy wykorzystują legalne narzędzia, porywając lokalny kontroler domen, a następnie lokalizując i przejmując kontrolę nad komputerami wykorzystywanymi przez pracowników banku odpowiedzialnych za obsługę kart płatniczych.

 (fot. Kaspersky Lab)
((fot. Kaspersky Lab))

Ugrupowanie Metel pozostaje aktywne i nadal prowadzone jest dochodzenie dotyczące jego działalności. Jak dotąd nie zidentyfikowano żadnych ataków poza Rosją. Wciąż jednak istnieją podstawy, aby sądzić, że infekcja ta jest znacznie bardziej rozpowszechniona, a bankom na całym świecie zaleca się, aby aktywnie sprawdzały swoje systemy pod tym kątem.

holderName

*GCMan – atak prawie legalny *

Wszystkie trzy zidentyfikowane gangi zwracają się w kierunku wykorzystywania w swoich oszustwach szkodliwego oprogramowania, któremu towarzyszy legalne narzędzie. Stoi za tym prosta idea – nie ma sensu tworzyć wielu spersonalizowanych szkodliwych modułów, gdy legalne programy mogą być równie skuteczne, a ponadto wzbudzają znacznie mniej podejrzeń.

Jednak pod względem ukradkowości ugrupowanie GCMan posuwa się jeszcze dalej: niekiedy jest w stanie skutecznie zaatakować organizację bez wykorzystywania w tym celu szkodliwego oprogramowania, używając jedynie legalnych aplikacji oraz narzędzi do testów penetracyjnych. W przypadkach zbadanych przez ekspertów ugrupowanie GCMan wykorzystywało narzędzia Putty, VNC oraz Meterpreter do poruszania się wewnątrz sieci do momentu trafienia na maszynę, która może zostać wykorzystana w celu przelewania pieniędzy do serwisów obracających e-walutami bez alarmowania innych systemów bankowych.

W jednym z ataków zaobserwowanych przez Kaspersky'ego, cyberprzestępcy „pozostawali”. w sieci banku przez półtora roku, zanim rozpoczęli kradzież. Pieniądze przelewano w kwotach wynoszących około 200 dolarów, co stanowi górną granicę anonimowych płatności w Rosji. Co minutę aktywowany był szkodliwy skrypt powodujący przelanie kolejnej sumy na konta należące do zwerbowanych słupów. Zlecenia przeprowadzenia transakcji były wysyłane bezpośrednio do nadrzędnej bramki płatniczej banku i nie zostały odnotowane w żadnych wewnętrznych systemach banku.

holderName

*Carbanak 2.0 – powrót do korzeni *

Wraz z dwoma nowymi cybergangami finansowymi, eksperci zidentyfikowali ponowne wyłonienie się grupy Carbanak. Grupa używa tych samych narzędzi i technik, jednak pojawiły się różnice w profilu ofiar oraz innowacyjne sposoby wyprowadzania pieniędzy. W 2015 r. cele ataków Carbanak 2.0 obejmowały nie tylko banki, ale również działy budżetowe i księgowe ofiar. W jednym z zaobserwowanych przypadków cyberprzestępcy zdobyli dostęp do instytucji finansowej i próbowali zmienić dane uwierzytelniające właściciela dużej firmy. Informacje zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby zwerbowany słup został wymieniony jako udziałowiec firmy.

 (fot. Kaspersky Lab)
((fot. Kaspersky Lab))

Ataki na instytucje finansowe, które zostały wykryte w 2015 r., wskazują na niepokojący trend polegający na agresywnym stosowaniu przez cyberprzestępców technik rodem z działań APT. Gang Carbanak był jedynie pierwszym z wielu: obecnie cyberprzestępcy szybko się uczą, jak wykorzystywać nowe metody w swoich operacjach i coraz więcej z nich zamiast użytkowników atakuje bezpośrednio banki. Ich rozumowanie jest proste: to w bankach znajdują się prawdziwe pieniądze. Celem jest pokazanie, jak i gdzie dokładnie mogą uderzyć cyberprzestępcy, aby ukraść pieniądze z organizacji finansowych. Dowiadując się o nowych atakach, działy techniczne banków - miejmy nadzieję - sprawdzą, jaki sposób chronione są ich wewnętrzne systemy.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName
Więcej tematów