Nowa era piractwa: za 20 lat z internetu ściągniemy nawet... buty

Nowa era piractwa: za 20 lat z internetu ściągniemy nawet... buty
Źródło zdjęć: © zdjęcie producenta

25.01.2012 13:00, aktual.: 26.01.2012 09:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Słynący ze swojej nieugiętej walki o powszechne prawo do wymiany plików w internecie serwis The Pirate Bay ogłosił wprowadzenie na swojej stronie nowej kategorii. Tym razem będziemy mogli ściągnąć modele różnych przedmiotów, gotowe do druku na drukarkach 3D.

Serwis poinformował o nowości na swoim blogu. Według administratorów The Pirate Bay, drukarki 3. to przyszłość produkcji różnego rodzaju towarów. Jest to więc kolejny krok do upowszechniania dóbr za darmo - już nie tylko tych cyfrowych, ale także tych namacalnych.

Na razie na stronie kategorii Physibles znajdziemy tylko kilkanaście przedmiotów (wśród nich statek z logo The Pirate Bay czy model Chevroleta Chevelle z 197. roku), ale wyobraźmy sobie, co będzie się działo, kiedy drukarki 3D zostaną udoskonalone i będziemy mogli wytwarzać na własną rękę przedmioty codziennego użytku. Widzimy w tym perspektywę rewolucji przemysłowej podobnej do tej, która miała miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. W końcu kiedy niektóre towary będziemy mogli produkować w domu, duża część fabryk czeka nieuchronna zagłada. The Pirate Bay twierdzi, że za 20 lat z ich strony będziemy mogli ściągnąć sobie nawet buty (jak widać, żyjących od procesu do procesu właścicieli strony nie opuszcza dobre samopoczucie).

Obraz
© (fot. WP)

Jednak być może należy patrzeć na pozytywną stronę takiego obrotu rzeczy - nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak duża ilość wynalazków powstanie, kiedy nie będzie już żadnych przeszkód, aby innowatorzy-amatorzy sami wytwarzali potrzebne im części.

jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (571)