Notebook Sony Vaio VPCEB1M1E - test

Notebook Sony Vaio VPCEB1M1E - test

Notebook Sony Vaio VPCEB1M1E - test
Źródło zdjęć: © chip.pl
04.03.2011 15:44, aktualizacja: 22.09.2011 16:49

Sony Vaio VPCEB1M1E to 15-calowy notebook do domowego użytku. Sercem testowanego urządzenia jest procesor Intela Core i3-330M, dwurdzeniowa jednostka, taktowana zegarem 2,13GHz

Sony Vaio VPCEB1M1E to 15-calowy notebook do domowego użytku. Sercem testowanego urządzenia jest procesor Intela Core i3-330M, dwurdzeniowa jednostka, taktowana zegarem 2,13GHz. Procesor obsługuje technologię Intel Hyper-Threading co pozwala mu przeprowadzać obliczenia w czterech wątkach jednocześnie. W komputerze zainstalowano 4 GB pamięci DDR3 1066 MHz, której możemy zainstalować maksymalnie do 8 GB.

Obraz
© Sony Vaio VPCEB1M1E (fot. via chip.pl)

Sony Vaio VPCEB1M1. ma w 15-calowy, błyszczący ekran z matrycą o standardowej rozdzielczości 1366x768 pikseli. Za generowanie obrazu odpowiada układ graficzny ATI Mobility Radeon HD 5650 z 1024 megabajtami własnej pamięci.

Obraz
© Sony Vaio VPCEB1M1E jest podobnie głośny do swoich konkurentów. (fot. via chip.pl)

Do tego funkcjonalność notebooka zwiększa wbudowany podwójny czytnik kart flash Memory Stick oraz SD, sprzętowy wyłącznik sieci bezprzewodowej oraz trzy przyciski szybkiego dostępu do ustawień notebooka i funkcji przeglądarki internetowej oraz biblioteki multimediów. Jak na nowoczesny i multimedialny komputer nie zabrakło wbudowanej kamerki internetowej, która ma stosunkowo bogate i funkcjonalne oprogramowanie sterujące w skład którego wchodzi między innym funkcja monitoringu.

Obraz
© Wydajność w 3DMarku Vantage jest dobra lecz niższa od konkurentów z segmentu dla graczy. (fot. via chip.pl)

Multimedialne przeznaczenie sprzętu potwierdza też złącze HDMI oraz dołączone bogate oprogramowanie do katalogowania i przeglądania filmów, zdjęć i muzyki. Na szczególna uwagę zasługuje program PMB Vaio Edition, który pozwala na bardzo wygodne zarządzanie biblioteką multimediów. Jego największą zaletą jest możliwość wyszukiwania przez rozpoznawanie twarzy i to nie tylko na zdjęciach ale również filmach wideo.

Obraz
© Wydajność w grach jest bardzo dobra ale wyraźnie niższa od najmocniejszych konfiguracji dla graczy. (fot. via chip.pl)

Zaletą komputera jest jego oryginalny wygląd, oraz wygodna klawiatura wyspowa. Obudowa wygląda bardzo estetycznie, wykonana jest z bardzo dobrej jakości tworzywa. Co ciekawe komputer dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, testowany model miał kolor biały, ale można też kupić np. niebieski.

Obraz
© Ogólna wydajność w stosunku do konkurencji w tym segmencie jest zadowalajacą lecz niższa od konkurencji z wydajnymi procesorami Core i7. (fot. via chip.pl)

Testowany komputer zasilany był litowo-jonową baterią o pojemności 350. mAh. W czasie testów pozwoliła ona na ponad półtorej godziny oglądania filmu na DVD lub ponad trzy godziny oszczędnej pracy. Jest to raczej slaby wynik, gdyż wiele z testowanych komputerów o podobnych gabarytach potrafi pracować co najmniej dwa razy dłużej.

Obraz
© Ponad półtorej godziny czasu odtwarzania filmu DVD to raczej słaby wynik. (fot. via chip.pl)

15-calowe Vaio VPCEB1M1. nie należy do najcichszych urządzeń, poziom jego hałasu dochodzi do 32 dB (A) przy pełnym obciążeniu. Ale gdy porównamy go do konkurencji to się okazuje, że jest to raczej średnia wartość.

Obraz
© Ponad trzy godziny bez zasilania to raczej słaby wynik. (fot. via chip.pl)

Podsumowanie

Nowoczesny i ładnie wyglądający, multimedialny notebook do domowego użytku. Ma dwurdzeniowy procesor oraz wydajną grafikę dyskretną. Dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych. Do jego mocnych stron nie należy czas pracy na baterii.

Specyfikacja

Gwarancja: 24 miesiące
Procesor Intel: Core i3
Przekątna ekranu: 15,6 cale
Nominalna rozdzielczość ekranu: 1366x768 piksele
Układy graficzne: ATI Mobility Radeon HD 5650

Karol Kulas

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)