Notebook ASUS UX30 - stylowe narzędzie pracy
Z każdym dniem producenci komputerów przenośnych prześcigają się w wypuszczaniu na rynek produktów przewyższających konkurencję pod względem wydajności, czasu działania na baterii oraz wyglądu. Tym razem do naszej redakcji trafił notebook ASUS UX30 zakwalifikowany przez producenta jako komputer zapewniający niezwykłą mobilność. Czy pobije on rozwiązania konkurentów? Dowiecie się tego z lektury niniejszej recenzji
Na zewnątrz...
Z zewnątrz notebook Asusa prezentuje się znakomicie. Zewnętrzna pokrywa matrycy została wykonana z matowego aluminium, a wykorzystane w obudowie plastiki są bardzo wysokiej jakości. Wszystko to sprawia bardzo ekskluzywne wrażenie. Dodatkowo komputer jest bardzo cienki - w najgrubszym miejscu ma zaledwie 2. mm, a przy tym waży niecałe 1,5 kg. Na pierwszy rzut oka w obudowie nie widać żadnych złączy - a to dlatego, że wszystkie zewnętrzne porty zostały ukryte za plastikowymi klapkami. Rozwiązanie to jeszcze bardziej podnosi estetykę wykonania testowanego modelu. Złącza ukryte za plastikowymi zaślepkami to 3 porty USB 2.0, gniazdo słuchawkowe, port Ethernet RJ-45, złącze HDMI, czytnik kart SD/MMC oraz port mini VGA, który pozwala podłączyć monitor z wejściem DSUB przez specjalną przejściówkę (dostarczaną wraz z laptopem). Należy jednak zwrócić uwagę, że zastosowane rozwiązanie z chowaniem złączy za zaślepkami powoduje, że podłączenie pendrive’a o nietypowym kształcie lub trochę większych niż typowe gabarytach,
jest znacznie utrudnione.
Po podniesieniu pokrywy laptopa zobaczymy klawiaturę, która jest bardzo dobrze zaprojektowana i umożliwia przyjemne pisanie. Pod matową klawiaturą na połyskliwej części obudowy znajduje się jeden z największych touchpadów jaki widzieliśmy w laptopach. Jego powierzchnia nie jest jednolicie gładka, a lekko chropowata, co jednak nie ma znaczącego wpływu na komfort korzystania z tego urządzenia wskazującego. Wartym odnotowania jest jednak fakt, że touchpad w modelu UX3. obsługuje funkcję multitouch. Oznacza to, że np.: przeciągając po jego powierzchni dwoma palcami na raz spowodujemy przewijanie okna - jest to całkiem wygodne rozwiązanie i bezwzględnie należy je policzyć Asusowi za plus.
Ekran testowanego laptopa ma przekątną 13,3 cala i posiada tylne podświetlenie diodami LED. Wyświetlany na nim obraz o rozdzielczości 136. x 768 jest bardzo ostry i charakteryzują go żywe kolory. Niestety producent zastosował połyskliwą matrycę typu Glare, w związku z czym praca przy zewnętrznym oświetleniu, np.: na dworzu w słoneczny dzień lub w pociągu będzie utrudniona. Aby cokolwiek zobaczyć na ekranie możemy być zmuszeni podnieść poziom jasności, a to odbije się negatywnie na zużyciu baterii. Na górze ekranu producent umieścił kamerę o rozdzielczości 1,3 Mpix. Oczywiście komputer został również wyposażony w interfejs do łączności bezprzewodowej w standardzie 802.11 b/g/n oraz bluetooth. W notebooku UX30 zabrakło natomiast napędu optycznego, który nie został również dołączony do opakowania, więc chcąc odtwarzać płyty CD, DVD lub BluRay będziemy musieli dokupić napęd zewnętrzny. W obudowie znajdziemy również wbudowane głośniki Altec Lansing oraz dwa przyciski pozwalające odpowiednio uruchomić komputer z
zainstalowanym systemem operacyjnym lub z wbudowanym „mini-systemem” Express Gate, ale o tym za chwilę.
… i w środku
Sercem notebooka ze stajni Asus jest procesor Intel Core Solo SU350. taktowany z częstotliwością 1,4 GHz. Jest to jednordzeniowy procesor z rodziny CULV, czyli procesorów zaprojektowanych przez Intela specjalnie do zastosowań mobilnych - ponieważ te CPU charakteryzują się przede wszystkim niskim poborem mocy. Niestety zastosowanie jednordzeniowego procesora musiało spowodować spadek wydajności komputera. Jednakże producent na swoich stronach deklaruje, że UX30 dostępny jest również w wersji z procesorem dwurdzeniowym Intel Core 2 Duo 1,4 GHz. Za wyświetlanie grafiki odpowiedzialny jest zintegrowany na płycie głównej układ Intel GMA 4500 MHD, natomiast zastosowana w UX30 pamięć operacyjna DDR2 ma rozmiar 4 GB i taktowana jest z częstotliwością 800 MHz. Komputer wyposażono również w 500 GB dysk twardy Hitachi, podłączony przez interfejs SATAII, którego talerze obracają się z prędkością 5400 obr/min.
Zastosowane elementy oraz przemyślana konstrukcja komputera pozwalają na wygodną pracę biurową, zarządzanie plikami oraz oglądanie filmów w chwili wolnej. Jednakże procesor notebooka UX3. powoduje, że nie zagramy w najnowsze gry, ani nie skorzystamy z wymagających programów. Pod względem wydajności ASUS UX30 plasuje się więc gdzieś za netbookami, ale przed wydajnymi laptopami konkurencji wyposażonymi w mocne kilkurdzeniowe procesory oraz zewnętrzne karty graficzne.
Błyskawiczne uruchomienie
Nad klawiaturą notebooka Asus UX3. producent umieścił dwa przyciski. Jeden z nich powoduje normalne uruchomienie komputera, który dostarczany jest z systemem Windows Vista Home lub Premium (testowany przez nas egzemplarz posiadał zainstalowany system w wersji Premium). Z ciekawych rozwiązań firmy Asus, które możemy zaobserwować podczas pracy w Windows warto wspomnieć cztery tryby działania przełączane jednym przyciskiem. Są to: tryb rozrywkowy, ciche biuro, oszczędzający baterie oraz tryb wysokiej wydajności. Trzeba przyznać, że wspomniane tryby zostały mądrze dobrane, a możliwość ich łatwego przełączania jednym przyciskiem zasługuje na pochwałę.
Ciekawą funkcją testowanego laptopa jest uruchamianie komputera drugim z przycisków, o których wcześniej wspominaliśmy. Jego naciśnięcie spowoduje, że UX3. uruchomi zaprojektowany dla Asusa mini-system operacyjny XpressGate. Ten niewielki system zapewnia dostęp do kilku usług: przeglądarki internetowej Splashtop Browser, która mocno przypomina znanego wszystkim Firefoxa, odtwarzacza multimediów, gier online, przeglądarki zdjęć, komunikatora Skype oraz Chatu prowadzonego za pośrednictwem różnych protokołów. Ta ostatnia opcja zasługuje na szczególne odnotowanie ponieważ w XpressGate uwzględniono protokół Gadu-Gadu. Uruchomienie mini-systemu zajmuje zaledwie 2 sek, a do pobliskiej sieci bezprzewodowej udało nam się podłączyć w ciągu ok. 15 sekund. To bardzo ciekawe rozwiązanie powoduje, że możemy porozmawiać przez Gadu-Gadu, pokazać zdjęcia znajomym lub sprawdzić krótką informację w Internecie w ciągu niecałych 30 sekund, bez konieczności długotrwałego (w porównaniu do XpressGate) uruchamiania Windowsa.
Podsumowanie
Podsumowując nasze doświadczenia z pracy na laptopie Asus UX3. musimy jeszcze raz podkreślić bardzo estetyczne i staranne wykonanie obudowy komputera, świetnej jakości klawiaturę oraz touchpad, no i oczywiście system XpressGate, który podnosi wygodę użytkowania laptopa na kolejny poziom. Niestety, aby zachować niewielką wagę i rozmiary notebooka musimy zgodzić się na pewne kompromisy w postaci słabszego procesora i braku napędu optycznego. Krótki jest również czas pracy na baterii – 4,5 godziny to trochę za mało jak na mobilny komputer tej klasy. A cena? Orientacyjny koszt zakupu notebooka Asus UX30 to około 4000 zł.
Plusy:
- wygląd, zastosowane materiały
- wymiary i waga
- klawiatura i touch pad
- XpressGate
Minusy:
- stosunkowo krótka praca na baterii
- słaby procesor
- matryca typu Glare
- brak napędu optycznego
Ocena: 8/10