Norweskie budki telefoniczne pod ochroną

Norweskie budki telefoniczne pod ochroną

Norweskie budki telefoniczne pod ochroną
22.06.2007 01:03, aktualizacja: 22.06.2007 10:49

Duże, czerwone budki telefoniczne, które w 1932 roku zaprojektował Georg Fredrik Fasting, znalazły się w Norwegii pod ochroną.

Duże, czerwone budki telefoniczne znalazły się w Norwegii od wtorku pod ochroną.

Zaprojektował je w 1932 roku norweski architekt Georg Fredrik Fasting. Zaproponowany przez niego funkcjonalny projekt, wybrany z 93 propozycji konkursowych, uważany jest za doskonały przykład modernistycznego wzornictwa.

Ze względu na rozwój telekomunikacji i niemal 100-procentowe nasycenie Norwegii telefonami komórkowymi, budki przestały być potrzebne. Według Norweskiego Muzeum Telekomunikacji, jeszcze w latach 80. było ich niemal sześć tysięcy. Likwidowano je w takim tempie, że w całym kraju pozostało ich zaledwie 420.

We wtorek władze muzeum i kontrolowanej przez państwo grupy telekomunikacyjnej Telenor ASA podpisały porozumienie, dzięki któremu sto budek będzie nadal funkcjonować.

Zdaniem Branda oprócz historycznych, jest co najmniej jedna czysto praktyczna przyczyna, by zachować budki telefoniczne. Nawet w kraju, w którym wszyscy mają telefony komórkowe, zdarza się, że wysiadają w nich baterie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)