Nokia postawi na Linuksa?

Nokia postawi na Linuksa?

Nokia postawi na Linuksa?
27.05.2008 13:00, aktualizacja: 27.05.2008 15:10

Największy światowy producent telefonów komórkowych - fiński koncern Nokia - nie wyklucza, że już wkrótce system operacyjny Linux może znaleźć zastosowanie w znacznie większej, niż dotychczas, liczbie modeli firmy. Przedstawiciele Nokii deklarują, że system spod znaku pinwgina wykorzystywany będzie już nie tylko w internetowych tabletach firmy, ale także w zwykłych telefonach komórkowych.

Do tej pory Nokia wykorzystywała system operacyjny oparty na Linuksie w produktach nieco większych od standardowych telefonów - czyli oferowanych przez firmę "tabletach internetowych" ( przenośnych urządzeniach, umożliwiających bezprzewodowe surfowanie w Sieci ). _ "Teraz zamierzamy rozszerzyć naszą ofertę urządzeń wykorzystujących Linuksa - znaczenie tego systemu z pewnością wyraźnie wzrośnie" _ - stwierdził Kari Tuutti, rzecznik fińskiej firmy.

Z Tuuttim zgodził się podczas spotkania z inwestorami Rick Simonson, szef finansowy Nokii. _ "Linux staje się niezmiernie ważny - i my jesteśmy na to gotowi. Nasi pracownicy projektują i testują już nowe urządzenia wykorzystujące ten system - wkrótce zaczną się one pojawiać na rynku" _ - oświadczył Simonson.

Warto wspomnieć, że najpopularniejszym obecnie system operacyjnym dla telefonów komórkowych jest wykorzystywany przez Nokię Symbian. Popularność Linuksa na razie nie jest zbyt duża - jednak w ostatnim czasie coraz więcej firm interesuje się tym systemem i deklaruje chęć wykorzystania go w swoich produktach - wśród nich są m.in. Vodafone, Motorola, NTT DoCoMo, Samsung Electronics, Huawei oraz LG Electronic.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)