Nobel z fizyki przyznany. Laureatami zostali Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne

Nobel z fizyki przyznany. Laureatami zostali Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne

Nobel z fizyki przyznany. Laureatami zostali Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Bolesław Breczko
03.10.2017 11:56, aktualizacja: 03.10.2017 12:22

Nagrodę Nobla w dziedzinie Fizyki otrzymali Rainer Weiss, Barry C. Barish and Kip S. Thorne

Nagrodę otrzymali za pracę za istotny wkład w obserwację fal grawitacyjnych i rozwój detektora LIGO.

Istnienie fal grawitacyjnych przewidział w 1916 roku Albert Einstein, ale nie był jednak przekonany, czy naprawdę istnieją. Po raz pierwszy udało się je zmierzyć w 2015 roku, choć naukowcy o swoim odkryciu poinformowali dopiero w 2016 roku. Pod koniec września tego roku potwierdzono, że detektory w USA i Włoszech po raz czwarty w historii zaobserwowały fale grawitacyjne wytworzone podczas zlewania się dwóch czarnych dziur.

“Otwiera się przed nami nowa dziedzina astronomii - astronomia fal grawitacyjnych. Jesteśmy w przełomowym momencie” - mówił o odkryciu z 2015 roku prof. Andrzej Królak (Instytut Matematyczny PAN w Warszawie i Narodowe Centrum Badań Jądrowych) w rozmowie z PAP. Dalsze badania nad falami grawitacyjnymi mogą pomóc w odpowiedzi na pytania, nad którymi od wielu lat głowią się fizycy. Niewykluczone, że pomogą wyjaśnić, co dzieje się za horyzontem zdarzeń w czarnych dziurach i czym jest występująca w czarnej dziurze osobliwość. W skrócie: będziemy mogli zajrzeć tam, gdzie dotychczas się nie dało.

Praca nad odkryciem fal grawitacyjnych to zasługa bardzo wielu osób, w tym Polaków, jednak nagrodzona Noblem trójka odcisnęła największe piętno na odkryciu z 2015 roku. Rainer Weiss m.in. przyczynił się do budowy interferometru LIGO, Barry C. Barish brał udział w pracach LIGO, a Kip Thorne zorganizował globalną społeczność, która skupiła się nad programem fal grawitacyjnych - tłumaczył wpływ fizyków prof. Andrzej Królak.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)