Nikon D4 - nowa, flagowa lustrzanka

Nikon D4 - nowa, flagowa lustrzanka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.01.2012 15:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek, nowej flagowej lustrzanki cyfrowej dla zawodowych fotografów - Nikon D4

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek, nowej flagowej lustrzanki cyfrowej dla zawodowych fotografów - Nikon D4. Aparat został wyposażony w matrycę CMOS formatu FX o rozdzielczości 16,2 megapikseli, oferując podstawowy zakres czułości ISO (100-12800), mechanizm obróbki obrazu EXPEED 3, funkcję fotografowania z prędkością 11 klatek na sekundę oraz filmowania w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem stereo.

Nikon D4 został wyposażony w matrycę CMOS w pełnoklatkowym formacie FX o rozdzielczości 16,2 megapikseli z szybkim odczytem kanałowym. Dzięki temu aparat zapewnia szybkość fotografowania do 1. klatek na sekundę, a więc więcej niż jakakolwiek inna lustrzanka firmy Nikon. Ponadto, dzięki zoptymalizowanej redukcji szumów i 14-bitowej konwersji analogowo-cyfrowej wbudowanej w matrycę, aparat umożliwia robienie zdjęć o niewielkich szumach i szerokiej rozpiętości tonalnej, nawet przy wysokich czułościach ISO. Podstawowy zakres czułości ISO, został obniżony o 1 EV. Dzięki temu Nikon D4 oferuje w standardzie czułość od 100 do 12800 ISO. W ekstremalnie trudnych warunkach oświetleniowych czułość może być modyfikowana i w zależności od potrzeb fotografa obniżona do wartości ISO 50 lub podwyższona do ISO 204800.

Mechanizm obróbki obrazu EXPEED 3
Dzięki opracowanemu przez firmę Nikon mechanizmowi obróbki obrazu EXPEED 3. aparat D4 z łatwością radzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych, zapewniając przy tym szybkość i jakość wymagane przez profesjonalistów. Po 14-bitowej konwersji cyfrowo-analogowej następuje szybkie, 16-bitowe przetwarzanie obrazów, dzięki czemu powstają gotowe pliki JPEG. Nawet najbardziej skomplikowane przetwarzanie danych nie wpływa negatywnie na wydajność. Producent zapewnia, że obrazy charakteryzują się naturalnymi, nasyconymi kolorami i naturalną głębią. Nawet podczas robienia zdjęć przy słabym świetle i z wysokimi wartościami ISO, inteligentna funkcja redukcji szumu obniża go bez uszczerbku dla ostrości obrazu.

Filmowanie w jakości emisyjnej
Profesjonalistom, których praca wymaga zapisu sekwencji filmowych, Nikon D4 gwarantuje pełną elastyczność, niezbędną do dalszego stosowania programów do montażu filmowego. Aparat umożliwia rejestrowanie ujęć filmowych najwyższej jakości matrycą pełnoklatkową FX, a także pozwala na zróżnicowane ustawianie liczby klatek na sekundę.

Lustrzanka Nikon D4 została wyposażona w szereg dodatkowych funkcji ułatwiających pracę fotografa:
- Intuicyjne sterowanie w poziomie i pionie
- Bezpośredni dostęp do ustawień Picture Control
- Intuicyjne sterowanie w poziomie i pionie
- Uproszczony wybór rodzaju i trybu wyboru pola AF
- Precyzyjny wyświetlacz LCD
- Wizjer optyczny z pełnym pryzmatem
- Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont
- Filmy poklatkowe
- Funkcja HDR (High Dynamic Range, wysoka rozpiętość tonalna)
- Udoskonalone sterowanie temperaturą barwową
- Cztery obszary kadru
- Funkcje edycji zdjęć w aparacie

Data wprowadzenia do sprzedaży oraz cena aparatu Nikon D4 nie zostały jeszcze określone.

Akcesoria w zestawie:

- Oprogramowanie ViewNX 2

Akcesoria opcjonalne:

- Kompaktowy przekaźnik bezprzewodowy WT-5
- Moduł GPS GP-1
- Kompaktowy mikrofon stereo ME-1
- Lampa błyskowa SB-910 firmy Nikon
- Oprogramowanie Capture NX 2
- Oprogramowanie Camera Control Pro 2

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)