Niezwykle rzadki "Czarny Księżyc". Czym jest to niesamowite zjawisko?

Niezwykle rzadki "Czarny Księżyc". Czym jest to niesamowite zjawisko?

Niezwykle rzadki "Czarny Księżyc". Czym jest to niesamowite zjawisko?
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Stando
19.12.2017 10:05, aktualizacja: 19.12.2017 10:40

Czarny Księżyc to jedno z ciekawszych zjawisk na niebie, o których niewiele się mówi. Zdarza się raz na około 32 miesiące. Ostatni raz miało miejsce 30 października 2016 r., a więc sugeruje się, że następny czeka nas w 2019 roku.

Astrologiczne zjawisko zdarza się, kiedy Księżyc jest dwa razy w nowiu podczas jednego miesiąca. Nów oznacza całkowicie ciemną noc. To faza, kiedy Księżyc znajduje się dokładnie między Słońcem a Ziemią i nie jest widoczny gołym okiem. To zdarza się raz na około 32 miesiące.

Drugi nów w miesiącu określamy mianem "Czarnego Księżyca". Nie jest to oficjalna nazwa tego zjawiska, lecz przyjęła się wśród obserwatorów nieba. Zjawisko jest przeciwieństwem "Niebieskiego Księżyca", czyli drugiej pełni w miesiącu kalendarzowym.

Obraz
© Shutterstock.com

W niektórych kulturach pogańskich "Czarny Księżyc" uznaje się za ważne wydarzenie. Jest to specjalny czas, kiedy zaklęcia i rytuały posiadają mocniejszą siłę i są skuteczniejsze. W niektórych kulturach uważa się też, że nie powinny być one wykonywane w tym czasie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)