Niesamowity, humanoidalny robot do zadań specjalnych (wideo)

Niesamowity, humanoidalny robot do zadań specjalnych (wideo)
Źródło zdjęć: © bostondynamics.com

30.10.2009 12:21, aktual.: 30.10.2009 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przedsiębiorstwo inżynierii lądowej „Boston Dynamics” specjalizujące się w branży robotyki oraz realistycznych symulacji zdarzeń i zachowań ludzkich opracowało prototypowy model humanoidalnego robota...

W zeszłym roku na łamach naszego serwisu prezentowaliśmy niesamowitego, czteronożnego robota o wdzięcznej nazwie BigDog, podniosło nieco poprzeczkę. Opracowało prototypowy model humanoidalnego robota PETMAN, który ma znaleźć swoje zastosowanie w armii.

PETMAN w odróżnieniu od BigDoga porusza się na dwóch nogach, z maksymalną prędkością 5,2 km/h. Jak widać na zamieszczonym poniżej materiale wideo, prototyp przypomina swoim chodem człowieka. PETMAN Ma być zaawansowanym, humanoidalnym robotem, który posłuży amerykańskiej armii do testowania wojskowej odzieży, zapewniającej ochronę przed zagrożeniami chemicznymi. Będzie potrafił poruszać się jak człowiek, a nawet naśladować fizjologię ludzkiego ciała. Wśród ciekawszych czynności znajdziemy czołganie się, regulowanie temperatury i wilgotności, a nawet pocenie się. Wszystko po to, aby podczas testów odzieży oddać rzeczywiste warunki pracy żołnierza w sytuacji zagrożenia chemicznego.

Zobacz prototyp robota PETMAN w akcji…

Program przewiduje 13-miesięczny etap projektowania oraz fazę produkcji i testów, które potrwają kolejne 17 miesięcy. Zgodnie z zapowiedziami Boston Dynamics gotowy robot zostanie dostarczony w 2011 roku. Partnerami projektu są Midwest Research Institute (MRI), Measurement Technology Northwest, Smith Carter CUH2A (SCC) oraz HHI Corporation.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (272)