Niepokojące wieści z Cleveland

Niepokojące wieści z Cleveland
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

08.02.2008 09:19, aktual.: 08.02.2008 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na podstawie kilkuletnich badań na dużych grupach doświadczalnych, naukowcy z Cleveland potwierdzili zgubne działanie telefonów komórkowych na męskie nasienie.

Jakość nasienia badana była w czterech turach. Obecne badania, z 2007 roku, potwierdzają jedynie zjawiska zaobserwowane w 2002, 2005 i 2006 roku. Badania objęły 61 mężczyzn podzielonych na 4 grupy w zależności od intensywności korzystania z telefonów komórkowych.

Grupa A składała się z osób w ogóle nie korzystających z telefonów komórkowych (jednak są jeszcze tacy), Grupa B to osoby mające styczność z telefonem komórkowym nie więcej niż 2h na dobę, Grupa C w ogóle nie rozstawała się z telefonem (24h na dobę) i ostatnia Grupa D to osoby korzystające z aparatów więcej niż 4h na dobę, ale nie przez całą dobę.

Pomiary jakości dotyczyły wielu parametrów spermy, takich jak objętość, czas upłynnienia, pH, lepkość, ilość plemników, ich ruchliwość, żywotność i morfologia. Wyniki pomiarów w skali poszczególnych grup były wystarczająco jednoznaczne, dla wydania wiarygodnej opinii.

Prace badawcze wykazały zdecydowany spadek jakości nasienia w kategoriach: ilość, ruchliwość, żywotność i morfologia, we wszystkich grupach korzystających z telefonów komórkowych, względem kontrolnej Grupy A. Naukowcy podkreślili jednocześnie ścisłą zależność gradientu spadku jakości z dobowym czasem ekspozycji na szkodliwy czynnik, jakim okazały się telefony komórkowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)