Niemcy stworzyli "pastę mocy". Może w przyszłości zastąpić tradycyjne paliwo

Powerpaste
Powerpaste
Michał Prokopowicz

08.02.2021 11:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szybsze tankowanie. Dłuższy zasięg. Nowe magazyny energii. Ten wynalazek może kiedyś przyczynić się do rewolucji.

Wodór jako paliwo, używany jest od lat, dlaczego do dziś nie jest w masowym użyciu? Nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, że stoją za tym koszty. Wodór w postaci gazowej wymaga dostosowania do wysokich norm bezpieczeństwa, co nie jest tanie.

Naukowcy w Instytucie Fraunhofera w Niemczech opracowali możliwość magazynowania wodoru pod postacią pasty, którą nazwano Powerpaste. Stało się to możliwe, dzięki zmianie wodoru w hydrat magnezu, co wpłynęło na dużo bardziej przystępną formę tego surowca. Ponadto pasta może magazynować energię o gęstości dziesięć razy większej niż baterie litowo-jonowe.

Obraz

Zanim Powerpaste zostanie odpowiednio "aktywowany”, jest substancją całkowicie bezpieczną, którą bez ryzyka można dowolnie przelewać. Taka forma według twórców jest w stanie zastąpić benzynę w samochodach. Naukowcy mówią o swoistym "banku energii", który skrywa substancja. Wynalazek Niemców ma umożliwić uzyskanie takiego samego lub większego zasięgu w porównaniu do tradycyjnej benzyny.

Twórcy podkreślają, że największym wyzwaniem są obecnie koszty produkcji, które wynikają z zastosowania wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. W przyszłości kolejnym dodatkowym kosztem byłoby dostosowanie dystrybutorów paliwa na stacjach benzynowych co, jak podkreślają, jest raczej wydatkiem symbolicznym. Czeka nas rewolucja? Wszystko zależy od masowości użycia tego rozwiązania w naszym świecie.

źródło: biznesalert

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (87)
Zobacz także