Niemcy prawdopodobnie kupią myśliwce F-35

Niemcy prawdopodobnie kupią myśliwce F‑35

Niemcy prawdopodobnie kupią myśliwce F-35
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Bolesław Breczko
10.11.2017 15:08

Niemiecka Luftwaffe szykuje się do wymiany myśliwców Panavia Tornado. Początkowo miał być to zupełnie nowy, zbudowany od podstaw samolot. Jednak termin wprowadzenia nowych maszyn w 2030 roku wyklucza taką możliwość.

Niemcy szukają myśliwca 5. generacji zdolnego do atakowania celów zarówno z dużej odległości jak i na terenie pod kontrolą przeciwnika, który będzie słabo lub w ogóle wykrywany przez radary przeciwnika. Taki opis spełnia m.in. F-35 Lightning II, myśliwiec przyszłości rozwijany przez Lockheed Martin.

Wcześniej Niemcy rozmawiali z Airbusem na temat stworzenia nowego samolotu bojowego w ramach program FCAS (ang. Future Combat Air System) specjalnie dla nich, który miał zastąpić Tornado. Nowe maszyny miały by wejść do służby w 2025, aby do 2030 (koniec służby Tornado) siły powietrzne płynnie przeszły na nowe myśliwce. W tak krótkim okresie stworzenie nowego rozwiązania okazało się niemożliwe, dlatego Luftwaffe zaczęło rozglądać się za gotowym myśliwcem. Zapytania zostały skierowane do producentów F-35, F/A-18 Super Hornet, F-15 Eagle, Eurofighter

Chociaż oficjalnie Luftwaffe nie potwierdziła wyboru F-35, to nieoficjalnie jest on „preferowanym wyborem”. Takie informacje otrzymał portal Jane’s 360 nieoficjalnie od wysokiego rangą oficera w niemieckich siłach powietrznych.

Nowy myśliwiec Luftwaffe ma też mieć możliwość przenoszenia broni jądrowej, dzięki czemu miałby zastąpić Tornado w systemie Nuclear Sharing. Obecnie w program myśliwca 5. generacji F-35 zaangażowało się 14 krajów, jednak Niemcy nie były jednym z nich. Pierwsze egzemplarze myśliwców zostały już dostarczone m.in. do Izraela czy Włoch.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (256)