Niektóre smartfony Samsunga nie pozwalają pozbyć się aplikacji "Facebook"

Niektóre smartfony Samsunga nie pozwalają pozbyć się aplikacji "Facebook"
Źródło zdjęć: © Komorkomania.pl | Miron Nurski
Arkadiusz Stando

14.01.2019 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na niektórych zagranicznych forach pojawiły się skargi, o rzekomym braku możliwości odinstalowania Facebooka. Teoretycznie można się pozbyć aplikacji, ale nadal pozostanie na naszym urządzeniu. Sprawę nagłośnił serwis Bloomberg.

Na wstępie warto zaznaczyć wypowiedź Biura Prasowego firmy Samsung. "Na wybranych modelach smartfonów preinstalujemy aplikację Facebook. Jest jednak opcja jej wyłączenia. Aplikacja po wyłączeniu przestaje działać". Warto też dodać, że Samsung nie jest jedyną marką, stosującą takie rozwiązania.

Amerykański fotograf wpadł na trop sprawy na forach tematycznych Samsunga. Wygląda na to, że na niektórych urządzeniach tej marki nie można pozbyć się aplikacji Facebook. Mężczyzna postanowił sam sprawdzić, czy faktycznie tak to działa.

Nick Winke zakupił więc Samsunga S8. To smartfon z 2017 roku, a więc już z ery, kiedy to nasze urządzenia zostały zdominowane przez Facebooka. Praktycznie każdy, kto ma smartfona, będzie posiadać tę aplikację. Nawet jeśli z niej nie korzysta, to została zainstalowana fabrycznie. Tak było też i w tym przypadku.

Kiedy mężczyzna spróbował odinstalować aplikację "Facebook", okazało się, że nie istnieje taka możliwość. Można jednak ją "odłączyć", co nie brzmi jak pozbycie się aplikacji. I słusznie, bo Facebook teoretycznie znika, ale wciąż pozostaje w telefonie.

Winke postawił ważne pytanie. Skoro aplikacja i jej dane wciąż pozostają na telefonie, to czy Facebook nadal może mnie śledzić i zbierać moje dane? Wydawałoby się, że klient powinien mieć prawo, do własnego wyboru, co chce mieć na swoim telefonie, komu zgadza się udostępniać dane, a komu nie.

W rozmowie z Bloombergiem, rzecznik Facebooka stwierdził, że wyłączenie aplikacji działa tak samo jak jej usunięcie. Oznacza to, że nie gromadzi, ani nie przesyła ona żadnych danych na serwery firmy. Fabryczne instalowanie aplikacji Facebook z systemem Android jest formą współpracy, podpisaną przez obie firmy.

Warto zaznaczyć, że Facebook prowadzi podobną współpracę z wieloma producentami smartfonów. Nie ma jednak oficjalnej listy potencjalnych partnerów portalu, którzy podpisali takie kontrakty. Facebook też nie wyraził zgody na podanie takich informacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (62)
Zobacz także