"Niedługo zobaczymy powstanie ludzi przeciwko maszynom"

"Niedługo zobaczymy powstanie ludzi przeciwko maszynom"

"Niedługo zobaczymy powstanie ludzi przeciwko maszynom"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Bolesław Breczko
22.11.2017 10:34, aktualizacja: 23.11.2017 08:17

Eksperci coraz częściej przekonują, że to nie roboty się zbuntują, a ludzie pierwsi wyjdą na ulice. Ich gniew obróci się przeciwko maszynom. - Będziemy świadkami powstania ludzi przeciwko maszynom – uważa Mikko Hypponen, szef rozwoju z F-Secure. – Nie myślę o scenariuszu z "Terminatora" i mówię poważnie – zastrzega.

Parę lat temu rozmawiałem ze starym przyjacielem, który pracuje dziś dla start-upu budującego czujniki do koszy na śmieci. Idea jest taka, że jeśli zainstalujesz w koszach na śmieci czujniki podłączone do internetu (IoT – internet rzeczy), to będziesz mógł wiedzieć, gdzie się znajdują i w jakim stopniu są zapełnione. Dzięki temu miasto może zoptymalizować procedurę ich opróżniania. Całkiem sprytne. Nazwali to "internetem koszy".

Ale kiedy zainstalowali czujniki to spotkali się z problemem. Wiele z nich została zniszczona. Nie mieli pojęcia dlaczego. Czujniki są specjalnie zbudowane tak, aby wytrzymały ciężkie warunki. Jednak kiedy zaczęli sprawdzać nagrania z kamer monitoringu, to odkryli zagadkę. Czujniki nie były niszczone przez przypadek. Było to celowe działanie. Rozwalali je śmieciarze.

Czujniki były niszczone przez ludzi, którzy przed ich zainstalowaniem, opróżniali kosze raz w tygodniu, a po ich zainstalowaniu raz w miesiącu. Oni nienawidzili tych czujników i mieli ku temu powód. Małe urządzenia zabierały im pracę.

Tak będzie właśnie wyglądało powstanie przeciwko maszynom, które niebawem zobaczymy. To nie będą mordercze roboty. To będą śmieciarze niszczący czujniki w koszach. Widzieliśmy już cos podobnego kilkaset lat temu podczas rewolucji przemysłowej. Na początku XIX wieku luddyści sprzeciwiali się zmianom jakie niósł ze sobą przemysł na wielką skalę i niszczyli krosna, które miały odbierać im pracę. Jednak długofalowo ta zmiana okazała się pozytywna. W tej chwili jesteśmy na skraju kolejnej rewolucji. Rewolucji internetu rzeczy. A jeśli będziemy się zdrowo odżywiać i uprawiać sport, to może dożyjemy do kolejnej – rewolucji sztucznej inteligencji.

Mikki Hypponen jest związany z branżą bezpieczeństwa od 1991 roku. Jest też najstarszym pracownikiem F-Secure. Wspiera rzady krajów Europy, Ameryki i Azji w walce z cyberprzestępstwami, publikuje m.in. w Wired, BetaNews, CNN i The New York Times. Jego blog, prowadzony od 2004 roku, był pierwszym blogiem firmy antywirusowej. Został sklasyfikowany na 61 miejscu rankingu 100 światowych myślicieli czasopisma "Foreign Policy".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)