Niebezpieczny manewr chińskiego odrzutowca. Zagroził Amerykanom

Niebezpieczny manewr chińskiego odrzutowca. Zagroził Amerykanom

Shenyang J-11
Shenyang J-11
Źródło zdjęć: © wikimedia | Copyright by Artyom Anikeev
01.01.2023 13:36

Do zdarzenia doszło nad Morzem Południowochińskim. Jak podają Amerykanie chiński odrzutowiec przeleciał bardzo blisko amerykańskiego samolotu zwiadowczego, niemal powodując kolizję.

Zgodnie z informacjami, które trafiły do mediów, 21 grudnia chiński J-11 wykonał "niebezpieczny manewr" bardzo blisko amerykańskiego samolotu zwiadowczego RC-135. Zbliżając się na odległość 6 metrów chiński odrzutowiec zmusił amerykański do wykonania manewrów unikowych, by zapobiec kolizji. CNN dotarło do informacji, że RC-135 "zgodnie z prawem prowadził rutynowe operacje", a na pokładzie samolotu znajdowało się 30 osób.

W sieci pojawiło się również nagranie całej sytuacji, które pokazuje, jak J-11 niebezpiecznie zbliża się do amerykańskiej maszyny. Co ciekawe, piloci od razy zauważyli, że chiński myśliwiec nie będzie w stanie utrzymać bezpiecznej odległości, dlatego zdecydowali się wykonać manewr unikowy.

Amerykańskie władze zwróciły uwagę, że "zaobserwowały niepokojący wzrost liczby niebezpiecznych przechwyceń z powietrza i konfrontacji na morzu przez samoloty i statki ChRL." Dlatego też zapowiedziano, że zostaną podjęte odpowiednie kroki, które będą miały na celu wyjaśnienie całej sytuacji. Oczywiście mowa tu o wszelkich kanałach dyplomatycznych. Jak podaje Defence24, chiński rząd nie chce komentować zdarzenia, ale rzecznik podkreślił, że "prowokacyjne i niebezpieczne działania Stanów Zjednoczonych są podstawową przyczyną problemów związanych z bezpieczeństwem morskim".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto zwrócić też uwagę na to, że do zdarzenia doszło zaledwie kilka tygodni po tym, jak Chiny oskarżyły amerykański krążownik rakietowy o nielegalne wtargnięcie na wody w pobliżu Wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. USA nie potwierdza, że taka sytuacja w ogóle miała miejsce. Z drugiej strony nie tylko Amerykanie skarżą się na prowokacyjne i niebezpieczne zachowanie ze strony Chin. Niedawno Australia i Kanada, informowały, że chińskie samoloty także wykonywały niebezpieczne działania wobec ich jednostek. Nie jest jednak tajemnicą, że Chiny od dawna zgłaszają roszczenia do wysp na spornym Morzu Południowochińskim.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)