Nie wystawiasz faktury VAT? Spodziewaj się wiadomości od ministerstwa

Nie wystawiasz faktury VAT? Spodziewaj się wiadomości od ministerstwa
Źródło zdjęć: © WP.PL
Grzegorz Burtan

15.02.2018 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Finansów bierze się za sprzedawców, którzy nie chcą wystawić faktury VAT. "To niezgodne z przepisami" – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie resortu.

Sprawa dotyczy przede wszystkim sprzedających towary elektroniczne, jak laptopy, tablety czy telefony komórkowe. Powodem, dla którego Ministerstwo zainteresowało się tym sektorem handlu internetowego jest monitoring sieci, w szczególności zaś portali aukcyjnych. Resort podaje, że "stwierdzono rozpowszechnioną praktykę sprzedaży nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji wskazują: "Nie wystawiam faktury".”

Taka klauzula nie jest jednak zgodna z prawem. Jak wyjaśniono w komunikacie, opisane zachowanie jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT. Dodatkowo może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT. To zaś skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT. Ministerstwo jednocześnie przypomniało, że od podatku zwalnia się sprzedaż dokonywaną przez podatników VAT, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł.

Co zatem ze sprzedawcami, którzy na swoich stronach zamieszczali formułę o niewystawianiu faktury? Jak podaje resort, „zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz tacy, których charakter sprzedaży może świadczyć o działalności gospodarczej”, otrzymają wiadomość e-mail bądź SMS-a.

Paweł Gruza, wiceminister finansów, już w grudniu zapowiedział kontrolę, w oparciu o własne doświadczenia ze sprzedażą internetową.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)