Nie Spotify, ani nie Tidal. To polska aplikacja jest najpopularniejszym serwisem muzycznym

Nie Spotify, ani nie Tidal. To polska aplikacja jest najpopularniejszym serwisem muzycznym

Nie Spotify, ani nie Tidal. To polska aplikacja jest najpopularniejszym serwisem muzycznym
Źródło zdjęć: © WP.PL
Bolesław Breczko
13.04.2018 14:41, aktualizacja: 18.04.2018 10:08

Open FM bije na głowę zagranicznych gigantów. Najnowszy raport pokazuje, że ma aż dwukrotnie więcej użytkowników niż drugi Tidal. Spotify znalazł się dopiero na trzecim miejscu.

Wg raportu Gemiusa z marca 2018, polska aplikacja Open FM miała 634 tys. aktywnych użytkowników. Drugi Tidal miał w lutym 421 tys., a trzeci Spotify zaledwie 262 tys. W ciągu 12 miesięcy liczba użytkowników najpopularniejszej aplikacji streamingowej w Polsce wzrosła o 8 proc. W tym samym czasie Spotify stracił 7 proc., a Tidal natomiast 11 proc.

Open FM znacząco różni się od zagranicznych serwisów. Po pierwsze, jest w pełni darmowy. Po drugie, inaczej podchodzi do oferowania muzyki użytkownikom. W Open FM słuchaczom udostępnione są playlisty z gatunkami muzycznymi, których mogą słuchać. Trzy najpopularniejsze kanały to: Impreza, 100% Hits i Disco Polo, a na dalszych miejscach znalazły się: Weekend Hits, Praca, Polskie Hity, Top 20 Impreza, Dzień Dobry, Hip-Hop PL i Top 20 Disco Polo.

Obraz
© WP.PL

- Nasze stacje nie są "zwykłymi” playlistami z losową kolejnością utworów – mówi Jakub Jonczyk, szef treści w Open FM. - Za ich przygotowanie odpowiada zespół ludzi, którzy w swojej pracy korzystają z narzędzi używanych do programowaniu muzyki w normalnych rozgłośniach FM-owych.

W kwestii personalizacji Open FM jest zdecydowanie uboższy niż konkurencja, która pozwala na układania własnych playlist, słuchanie kanałów tematycznych oraz podcastów. Ale to właśnie ta prostota okazuje się właśnie siłą Open FM. Widać to choćby po zachowaniu konkurencji. Niedawno Spotify wypuścił swoją wersję aplikacji z dokładnie taką samą funkcjonalnością jak Open FM, nazywa się Spotify Stations. Okazuje się, że wiele osób chce dostać przygotowaną przez innych playlistę zamiast układać własną.

Obraz
© open fm

Brak bogatej personalizacji nie oznacza, że użytkownicy Open FM są skazani na utwory wybrane przez aplikację. Jest tu możliwość oznaczania piosenek jako "ulubione". Dzięki temu możemy też poznać, które kawałki są najchętniej słuchane przez użytkowników Open FM. W ostatnim tygodniu były to:

  1. Liam Payne & Rita Ora - For You (Fifty Shades Freed)
  2. Gromee feat. Lukas Meijer - Light Me Up
  3. L.B. One feat. Laenz - Tired Bones
  4. Lost Frequencies & Zonderling - Crazy
  5. MARUV & Boosin - Drunk Groove
  6. C-Bool - Wonderland
  7. Axwell /\ Ingrosso - Dreamer
  8. Imagine Dragons - Whatever It Takes
  9. Nico Santos - Rooftop
  10. Rita Ora - Anywhere

Przewagą Open FM nad zagranicznymi portalami może być też fakt, że jest to typowo polska aplikacja. Wyraża się to nie tylko w większej ilość polskojęzycznych utworów, ale też specjalnych wydarzeniach z udziałem polskich artystów. Są to np. tak zwane AMA (Ask Me Anything – czyli: zapytaj o wszystko). W AMA w Open FM można było zadawać pytania m.in. zespołowi Hey, piosenkarce Cleo, Ewie Farnej, Włodiemu czy Mastersowi. Oprócz tego w Open FM można posłuchać też wywiadów z zespołami oraz koncertów na żywo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)