Nie daj się więcej nabrać. Facebook wprowadza nową opcję - czy to koniec "fake news"?

Nie daj się więcej nabrać. Facebook wprowadza nową opcję - czy to koniec "fake news"?

Nie daj się więcej nabrać. Facebook wprowadza nową opcję - czy to koniec "fake news"?
Źródło zdjęć: © bbc
Aleksandra Grzegrzółka
04.08.2017 15:02

Odnośniki do powiązanych z danym tematem artykułów mają pomóc w weryfikacji potencjalnych "fake news".

Do tej pory na porcję dodatkowych linków mogliśmy liczyc dopiero po kliknięciu w dany artykuł. Teraz standardowy boks będzie pojawiał się od razu pod treściami zarówno publikowanymi przez media, jak i udostępnianymi przez naszych znajomych. Boksy nie będa spersonalizowane - ich zadaniem będzie tylko i wyłącznie pomoc czytelnikowi w poznaniu prawdy i weryfikacji tzw. "fake news", które są jedną z największych medialnych plag na Facebooku.

Proponowane "powiązane artykuły" będą oferować szerszą perspektywę poruszanego tematu, oraz uzupełniać się wzajemnie. Nie pojawią się tam jednak reklamy. Pierwszymi krajami, które będą mieć okazję przetestować tą opcję, będą Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia i Francja. Nic w tym dziwnego, kiedy się nad tym zastanowić.

Szeroko omawiana na świecie era "post-prawdy" to spora bolączka serwisu. Od dawna mówi się, że Facebook ma swój duży udział w szerzeniu nieprawdziwych informacji, a także pomaga demagogom manipulować opinią publiczną. Dlatego już jakiś czas temu Mark Zuckerberg zapowiedział "serię stanowczych posunięć" na drodze do zmiany tej kłopotliwej sytuacji. Jednym ze sposobów miała być blokada możliwości edycji opisów, tytułów i zdjęć udostępnianych na fanpage'ach postów. Wielu właścicieli stron uważa jednak, że jedynie utrudnia to życie publikującym treści, nie dając spodziewanych efektów. Umożliwienie samodzielnej weryfikacji informacji na podstawie kilku źródeł może okazać się o wiele lepszym pomysłem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)