NeoPDP - przyszłość telewizji? Już wkrótce w Polsce

NeoPDP - przyszłość telewizji? Już wkrótce w Polsce

27.03.2009 15:22, aktual.: 30.03.2009 16:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym roku po raz pierwszy w Europie, a tym samym w Polsce, pojawią się telewizory plazmowe wykonane w technologii NeoPDP. Mają być 2 razy bardziej cienkie, 2 razy bardziej wydajne. Będą również zużywać 2 razy mniej energii. Czy będą również 2 razy droższe? Na czym dokładnie polega przełom w produkcji plazm?

Do produkcji płaskich telewizorów wykorzystuje się obecnie przede wszystkim dwie technologie - ciekłokrystaliczną i plazmową . Różnią się one nie tylko pod względem zastosowanych rozwiązań, ale przede wszystkim pod względem parametrów. Odbiorniki LCD cechuje przede wszystkim wysoki stopień luminacji obrazu oraz wygoda ustawienia. Cechami tradycyjnej technologii plazmowej są natomiast bardzo dobre odwzorowanie kolorów, głębia czerni, szeroki kąt patrzenia, wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne ekranu oraz szybki czas reakcji matrycy, skutkujący brakiem tzw. efektu smużenia. W tych kategoriach odbiorniki plazmowe wciąż dystansują telewizory LCD. Ciągły postęp technologiczny przyczynił się dodatkowo do znacznej poprawy bilansu energetycznego odbiorników wykonanych w tej technologii. Przełom zawdzięczamy inżynierom z firmy Panasonic, którym udało się udoskonalić dotychczasowe rozwiązania. Efektem prac jest technologia NeoPDP.

Obraz
© (fot. CDO)

W wyniku zmian konstrukcyjnych technologia NeoPDP może poszczycić się szeregiem zalet. Są to m.in.:

o zmniejszony o 50% pobór energii (w porównaniu z tradycyjną technologią plazmową)
o dwukrotnie większa jasność w stosunku do klasycznych plazm
o niezwykle płaski ekran –. w najbardziej zaawansowanych modelach grubość ekranu to zaledwie 1 cal, w prototypach nawet 8,8 mm

Dodatkowo, w zależności od serii, wybrane modele wyposażone są w: o bezprzewodowy system transmisji Wireless HD
o aplikację Viera CAST (telewizor zintegrowany z wybranymi serwisami internetowymi)
o technologię 60. Hz (zastosowana po raz pierwszy , zapewnia doskonałą reprodukcję ruchu i powoduje mniejszą aktywność powiek, a co za tym idzie mniejsze zmęczenie oczu oglądających)

Obraz
© (fot. Panasonic)

Dotychczas postęp w jakości obrazu wiązał się nierozłącznie z coraz większym poborem prądu. Obowiązywała prosta zasada –. im większa liczba pikseli, tym większa konsumpcja energii (model z rozdzielczością Full HD miał o wiele wyższe koszty użytkowania niż jego odpowiednik wyposażony w rozdzielczość HD Ready). Za cel postawiono sobie zatem wypracowanie takich rozwiązań technologicznych, aby zachowana była jak najwyższa jakość obrazu przy jednoczesnym obniżeniu poboru prądu.

NeoPDP oferuje znakomitą jakość wyświetlanych treści w połączeniu z wysoką wydajnością pobieranej energii. Powyższy efekt został osiągnięty poprzez wykorzystanie nowych materiałów, które pozwoliły poprawić efektywność wyładowań. Nowa struktura komórek –. większa powierzchnia fosforu uzyskana poprzez zwężenie żeberek rozgraniczających (Rys. 2) – zapewni większą jasność ekranu. Dzięki temu udoskonaleniu obraz będzie się dobrze prezentował również w pomieszczeniu o silnym nasłonecznieniu. Ponadto zastosowanie nowej metody sterowania obwodami umożliwiło znaczne ograniczenie strat energii.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Obecnie technologia NeoPDP wykorzystana została w odbiornikach telewizyjnych o przekątnej od 4. cali (seria G10 dostępna w sprzedaży na terenie Polski). Ich cechą szczególną jest kontrast dynamiczny 2 000 000:1, najwyższa dostępna do tej pory rozdzielczość ruchomego obrazu 1080p (przy scenach dynamicznych nie występuje utrata jakości obrazu) oraz poprawa bilansu energetycznego przy zachowaniu dotychczasowej jasności ekranu. Innym przykładem zastosowania technologii NeoPDP są niezwykle eleganckie, 50-calowe telewizory, mające w przekroju zaledwie około 8,8 mm . Obecnie są to modele prototypowe, które w sklepach dostępne będą prawdopodobnie w przyszłym roku.

Obraz
© (fot. CDO)

Płaska konstrukcja daje użytkownikom prawdziwą swobodę w konfiguracji urządzenia (montaż odbiornika na ścianie lub podwieszenie go pod sufitem). Dodatkowo nowoczesny, bezprzewodowy system transmisji Wireless HD może zapewnić prawdziwą swobodę w aranżacji wnętrza. Brak długich kabli, transmisja danych bez zakłóceń i pogorszenia ich jakości w zasięgu ponad 1. m oraz kompatybilność z urządzeniami różnych marek to niespotykana do tej pory wygoda użytkowania.

Dzięki usłudze Viera CAST można za pomocą jednego pilota zdalnego sterowania i łatwego w obsłudze menu wyświetlanego na ekranie przenieść się w świat multimediów internetowych, by sprawdzić tam prognozę pogody, na bieżąco kontrolować notowania akcji (Bloomberg), przeglądać i publikować zdjęcia w popularnym serwisie foto-video Picasa czy obejrzeć film na YouTube. Najnowsza odsłona technologii plazmowej wyposażona została w wiele ekologicznych rozwiązań. Przyjazność dla środowiska wynika z obniżenia poziomu zużycia energii oraz samej konstrukcji cienkich paneli (ulepszona struktura komórek zapewnia lepsze wykorzystanie energii).

Technologia NeoPDP zapewnia nie tylko szeroki kąt widzenia, wielowymiarowy obraz (niezwykle wysoki współczynnik kontrastu) oraz niezwykle wysoką rozdzielczość ruchomego obrazu. Za jej cechę szczególną można uznać połączenie energooszczędności z wysokim stopniem luminacji. Poza tym, można pokusić się o stwierdzenie, że telewizor, który ma zaledwie między 8,8 mm a 2,5 cm grubości to nie tylko funkcjonalny sprzęt elektroniczny, ale również atrakcyjny element wystroju pomieszczenia. Futurystyczna linia telewizora idealnie wkomponuje się w designerskie wnętrza.

Ceny modeli dostępnych w Polsce –. seria G10 – wahają się w przedziale 6000-8500 PLN. Cena modeli, które wejdą do sprzedaży w najbliższym czasie, nie jest jeszcze znana. Mówi się o kwotach rzędu 6000 USD.

Materiał powstał w oparciu o informacje pochodzące z Centrum Dobrego Obrazu: www.centrumdobregoobrazu.pl

Komentarze (37)