NEC Lui - multimedia w całym domu

NEC Lui - multimedia w całym domu

NEC Lui - multimedia w całym domu
Źródło zdjęć: © IDG
15.04.2008 16:00, aktualizacja: 15.04.2008 16:14

Koncern NEC wprowadził do swojej oferty urządzenia multimedialne z serii Lui. Produkty z tej linii łączą w sobie funkcjonalność komputera PC, cyfrowego magnetowidu oraz domowego serwera multimedialnego - potrafią bowiem nie tylko rejestrować i odtwarzać najróżniejsze materiały, ale także przesyłać multimedia do kompatybilnych urządzeń ( telewizorów, komputerów, wyświetlaczy ) w obrębie domu.

Pierwsze prototypy NEC Lui zostały zaprezentowano już w ubiegłym roku - do teraz nie było jednak wiadomo, kiedy pojawią się one w sprzedaży. Lui to tak naprawdę cyfrowy magnetowid i komputer PC zamknięte w jednej, stosunkowo dużej obudowie. Urządzenie zaprojektowano tak, by użytkownik mógł je postawić koło telewizora w salonie - Lui pełni wtedy funkcję domowego serwera zarządzającego multimediami.

Obraz
© (fot. IDG)

Wyposażono go w dwa tunery naziemnej telewizji HD oraz jeden tuner satelitarny. Droższy model dysponuje czytnikiem Blu-ray oraz wbudowanym dyskiem o pojemności 1 TB, na którym można zapisać do 120 godzin materiału HD ( w tańszym modelu zastosowano czytnik DVD oraz HDD 500 GB ). Urządzenie zostało też wyposażono w 2-gigahercowy procesor Intel Core 2 Duo, 2 GB pamięci RAM, układ graficzny ATI Mobility Radeon HD2600, system operacyjny Windows Vista Home Premium oraz dodatkowy dysk mogący zmagazynować 320 GB danych. Droższa wersja kosztuje w Japonii ok. 3,7 tys. USD, tańsza - ok. 3,1 tys, USD.

Urządzenie może być wykorzystywane zarówno jak typowy magnetowid cyfrowy ( dzięki zastosowaniu dodatkowych tunerów użytkownik może nagrywać jeden program jednocześnie oglądając drugi ), jak i w charakterze komputera PC. Ale to nie wszystko - Lui wyposażony został w oprogramowanie, umożliwiające przesyłanie w sieci lokalnej odtwarzanych ( lub zapisanych na dyskach Blu-ray/DVD/HDD ) materiałów multimedialnych do innych urządzeń, kompatybilnych ze standardem DLNA ( Digital Living Network Alliance ). Może to być np. telewizor, inny komputer lub też przenośny wyświetlacz, który NEC oferuje jako dodatek do Lui. Co ciekawe, owe dodatkowe wyświetlacze mogą również służyć jako zdalne pulpity do centralnego serwera - aczkolwiek z pewnym ograniczeniem. W tym samym momencie z zasobów Lui może korzystać tylko jeden użytkownik ( jest to wymóg licencji Windows ).

NEC zamierza wprowadzić do oferty dwa przenośne ekrany przeznaczone do współpracy z Lui - wyposażone w wyświetlacze o przekątnych 10,6 oraz 4,1-cala. Urządzenia będą pracowały pod kontrolą Windows CE. Większy kosztować ma ok. 890 USD, mniejszy - 495 USD.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)