NCBR. Dwa nowe konkursy i 1,7 mld zł dla firm

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło dwa nowe konkursy w ramach programu "Szybka Ścieżka". Ich adresatami są autorzy projektów kosmicznych i pomysłów z zakresu nowoczesnych tworzyw sztucznych.

NCBR. Dwa nowe konkursy i 1,7 mld zł dla firm
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Jedzura/REPORTER

20.08.2019 | aktual.: 20.08.2019 13:39

NCBR na "Szybką Ścieżkę" przeznaczyło w tym roku jeszcze więcej niż początkowo zakładano - łączny budżet wszystkich sześciu konkursów w 2019 roku wyniesie 2,73 mld zł.

Z tej kwoty niemal pół miliarda zostanie przeznaczone dla firm rozwijających pomysły z zakresu przestrzeni kosmicznej i nowoczesnych tworzyw sztucznych. Nabory do konkursów "Szybkiej Ścieżki", związanych z tymi kategoriami, ruszają 2 września i potrwają do 15 listopada.

Patrząc w niebo

Jeśli chodzi o pomysły związane z przestrzenią kosmiczną, NCBR oferuje dofinansowanie projektów wartych od 1 miliona złotych do 50 milionów euro. Organizatorzy podkreślają jednak, że z 300-milionowego budżetu, aż 250 milionów trafi do pomysłodawców spoza Mazowsza.

Tworzywo na wagę złota

Tutaj jest podobnie, jak w przypadku projektów związanych z kosmosem - NCBR zadeklarowało, że może sfinansować projekty dotyczące tworzyw sztucznych o maksymalnej wartości 50 milionów euro. I tak samo jak w przypadku technologii kosmicznej, znaczna część dofinansowania trafi do firm spoza województwa mazowieckiego.

NCBR patrzy w przyszłość

Jak nietrudno zauważyć, nowe konkursy w ramach "Szybkiej Ścieżki" podejmują tematykę "technologii przyszłości" i eksploracji nowych odkryć nauki w kontekście biznesowym. Potwierdza to dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dr inż. Wojciech Kamieniecki:

"Nowe programy w ramach Szybkiej Ścieżki to kontynuacja naszych zobowiązań dotyczących zacieśniania współpracy na linii biznes-nauka oraz wspierania rozwoju produktów i usług odpowiadających na wyzwania przyszłości".

Obydwa konkursy finansowane są z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Źródło: Money.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)