Naukowiec odkrył nieznaną wcześniej część mózgu. Odpowiada za ważną funkcję

Naukowiec odkrył nieznaną wcześniej część mózgu. Odpowiada za ważną funkcję

Naukowiec odkrył nieznaną wcześniej część mózgu. Odpowiada za ważną funkcję
Źródło zdjęć: © NeuRA
Arkadiusz Stando
23.11.2018 15:02, aktualizacja: 23.11.2018 15:18

28 lat temu grecki neurobiolog George Paxinos zaobserwował niezwyczajne skupisko komórek w rejonie pniu mózgu. W tym roku powrócił do zlekceważonego wówczas odkrycia. Okazuje się, że ma bardzo ważną rolę - kontroluje motoryczność człowieka.

Według wczesnych ustaleń, ta grupa komórek mózgowych odpowiada za kontrolę ruchową człowieka. To funkcje takie jak zdolność do gry na instrumentach, umiejętności sportowe czy styl pisania. Paxinos nazwał nową część mózgu "rdzeniem/jądrem Endorestiform".

"Jednym bardzo intrygującym faktem dotyczącym tego rdzenia, jest to, że wydaje się, być obecne tylko u człowieka, nie udało się go wykryć u makaków lub marmozetów, które badaliśmy" - wyjaśnił.

Rdzeń znajduje się pomiędzy pniem mózgowym a rdzeniem kręgowym, a więc jego lokalizacja jest dobrą wskazówką na temat funkcji tych komórek mózgowych. Paxinos nie był w stanie zlokalizować go u zwierząt człekokształtnych, więc stąd wzięła się sugestia, że może odpowiadać za naszą precyzyjną kontrolę ruchów, w której ludzie są wyjątkowo dobrzy.

Wygląda na to, że nowo odkryta część mózgu ma bardzo ważną funkcję, ale ciężko będzie to udowodnić. Teraz czas na dalsze badania, które przeprowadzi Paxinos.

Badania George'a Paxinosa znajdują się pod tym adresem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)