Naukowcy zrobią z piwa paliwo. Zastąpi olej napędowy i benzynę

Naukowcy zrobią z piwa paliwo. Zastąpi olej napędowy i benzynę

Naukowcy zrobią z piwa paliwo. Zastąpi olej napędowy i benzynę
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Arkadiusz Stando
07.12.2017 15:54

Chemicy z Uniwersytetu w Bristolu poczynili pierwsze kroki w kierunku stworzenia paliwa z wykorzystaniem piwa jako kluczowego składnika.

Według powszechnego założenia, istnieje pilna potrzeba stworzenia alternatywnego paliwa, które będzie ekonomiczne i zastąpi olej napędowy oraz benzynę.

Jedną z ostatnio stosowanych alternatyw dla benzyny jest bioetanol. W Stanach Zjednoczonych benzyna jest zwykle sprzedawana jako mieszanka z nawet 10 proc. zwartością etanolu. Mimo to nie jest idealnym zamiennikiem benzyny, gdyż ma niższą gęstość energii, zbyt łatwo miesza się z wodą i może prowadzić do korozji silników.

O wiele lepszym środkiem jest butanol, ale jest go trudniej wyprodukować z odnawialnych źródeł. Z tego względu, naukowcy z Bristolu od wielu lat pracują nad przemianą etanolu w butanol. Przetestowano to już w warunkach laboratoryjnych z czystym etanolem, ale jeśli technologia ma być efektywna, to musi działać z przetworami alkoholowymi, takimi jak piwo.

Niestety problemem jest duża ilość zawieranej przez nie wody i zanieczyszczeń, przez co nowa technologia musi zostać opracowana tak, aby je tolerować.

- Jeśli nasza technologia działa z napojami alkoholowymi, to pokazuje, że ma potencjał, aby być użytą do produkcji butanolu jako zamiennika benzyny na skalę przemysłową - mówi Profesor Duncan Wass, kierujący zespołem badaczy.

Technologia wymaga odpowiednich katalizatorów - środków chemicznych, które przyśpieszą przekształcanie etanolu w butanol. Kluczowym odkryciem zespołu z Brystolu jest to, że jego katalizatory przekształcą piwo (a konkretnie etanol z piwa) w butanol.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)