Naukowcy zaobserwowali nowy rodzaj delfinów. Połączyły się z wielorybami

Naukowcy zaobserwowali nowy rodzaj delfinów. Połączyły się z wielorybami

Naukowcy zaobserwowali nowy rodzaj delfinów. Połączyły się z wielorybami
Źródło zdjęć: © Cascadia Research Collective
Arkadiusz Stando
31.07.2018 15:16, aktualizacja: 01.08.2018 09:35

Naukowcy zaobserwowali grupę delfinów, które wydają się adaptować cechy wielorybów. Nazwali je hybrydą, czyli genetyczną krzyżówką tych dwóch gatunków. Badacze nie mają jeszcze pewności, czy to nowy gatunek.

U wybrzeży Hawajów zaobserwowano nowy rodzaj delfinów. Prawdopodobnie jest hybrydą melonogłowa wielozębnego i delfina długonosego. Pierwszy z nich jest już sam w sobie dziwnym gatunkiem, gdyż nazywa się go wielorybem, a biologicznie jest całkowicie deflinem.

W badaniu opublikowanym w zeszłym tygodniu, naukowcy twierdzą, że zwierze zaobserwowane w okolicach wyspy Kauai wydaje się być pierwszym przedstawicielem połączenia tych dwóch gatunków. Jest to tym samym trzeci potwierdzony przypadek, dzikiej hybrydy powstałej między gatunkami z rodzin delfinowatych.

Naukowcy są poirytowani nazywaniem nowego gatunków "wholphinami", co jest grą słów, połączeniem "dolphin" i "whale". "Nazywanie ich czymś takim jak wholphin nie ma sensu" - mówi wprost Robin Baird, jeden z autorów badania, dla portalu "The Guardian". Tłumaczy swoje słowa mówiąc, że to bardziej utrudnia sytuację, niż sama jest skomplikowana.

Eksperci nie są w stanie potwierdzić w tym momencie, czy połączenie melonogłowa wielozębnego i delfina długonosego można uznawać za nowy gatunek. Aby upewnić się, że doszło do wytworzenia nowego rodzaju zwierząt, muszą zaobserwować więcej osobników tej hybrydy.

Jak mówią naukowcy, sama "hybrydyzacja" już wielokrotnie doprowadziła do powstania nowego gatunku. Nie ma jednak dowodów, że musi do tego doprowadzić i tym razem. Hybrydy powstają zazwyczaj w przypadku spadku populacji u jednego z gatunków, dlatego naukowcy starają się teraz zaobserwować spadek wśród jednego z tych dwóch zwierząt.

Źródło: The Guardian

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)