Naukowcy zaobserwowali najdalszą gwiazdę kiedykolwiek widzianą. Jest 100 razy dalej od poprzedniego "rekordu"

Naukowcy zaobserwowali najdalszą gwiazdę kiedykolwiek widzianą. Jest 100 razy dalej od poprzedniego "rekordu"

Naukowcy zaobserwowali najdalszą gwiazdę kiedykolwiek widzianą. Jest 100 razy dalej od poprzedniego "rekordu"
Źródło zdjęć: © NASA | Kosmiczny Teleskop Hubble'a
Arkadiusz Stando
03.04.2018 15:34

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, naukowcy odkryli najdalej umieszczoną gwiazdę. Jest znacznie większa od Słońca i o wiele mocniej świeci. Oto "Ikar", niebieski nadolbrzym.

Z daleka wygląda jak mała plamka pośród wielkiego wszechświata. Naukowcy jednak twierdzą, że "Ikar" jest ogromny. Uchwycona przez zwierciadło Teleskopu Hubble'a gwiazda jest najdalszą jaką widzieliśmy. Oficjalnie zwana MACS J1149 + 2223 Lensed Star 1, leżała ponad 9 miliardów lat świetlnych od Ziemi, gdy wysłała do nas światło odbierane przez nas teraz. A więc teraz jest jeszcze dalej i niedługo zapewne umrze, zamieniając się w czarną dziurę lub gwiazdę neutronową.

"Patrzymy wstecz trzy czwarte drogi do Wielkiego Wybuchu" - mówi dr Patrick Kelly, autor badania z Uniwersytetu Minnesoty w rozmowie z The Guardian. Czas, z jakim światło przebyło z "Ikara" do nas, wynosi 9 miliardów lat. Szacuje się, że Wielki Wybuch miał miejsce około 13-15 miliardów lat temu.

Gwiazda zaobserwowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a znajduje się 100 razy dalej, niż poprzednia uznawana za najdalszą. Znajdujące się w takiej odległości są zazwyczaj zbyt słabe, by dało się je zidentyfikować, chyba że wybuchają i zamieniając się w supernowy. Więc zaobserwowanie "Ikara" było wręcz cudem.

Zespół naukowców przeanalizował światło emitowane przez gwiazdę. Ujawnił w ten sposób, że "Ikar" jest niebieskim nadolbrzymem, rzadkim typem gwiazdy, większym i o wiele jaśniejszym obiektem. Podobnym przykładem jest "Rigel" mieszczący się w gwiazdozbiorze Oriona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)