Naukowcy zaobserwowali dziwne zjawisko. Podwójne wiry wodne pojawiły się na oceanach

Naukowcy zaobserwowali dziwne zjawisko. Podwójne wiry wodne pojawiły się na oceanach29.12.2017 13:04
Naukowcy zaobserwowali dziwne zjawisko. Podwójne wiry wodne pojawiły się na oceanach
Źródło zdjęć: © Twitter | Gizmodo

Dziwaczne zjawisko pojawia się na wodach mórz i oceanów południowych. Naukowcy przyjrzeli się Australii, na której terenach morskich pojawiają się te połączone ze sobą w pary wiry wodne, kręcące się w różnych kierunkach. Co ciekawe, przemieszczają się 10 razy szybciej, od pojedynczych.

Naukowcy ogłosili swoje nowe obserwacje w oparciu o dane z satelitów. Te podwójne wiry nie są jedynie niezaobserwowaną wcześniej anomalią, ale też mogą pomóc wytłumaczyć sposób szybkiego przepływu wody do innych części oceanu.

Te wiry, zwłaszcza na Morzu Tasmana, tworzą niezwykły szlak rozprzestrzeniający wodę o różnych temperaturach po oceanie, twierdzą naukowcy.

Dzięki obserwacjom satelitarnym badacze zauważyli, że kiedy wiry łączą się w pary, tworząc "modon" (tak nazwali to zjawisko badacze), zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Zamiast przemieszczać się na zachód, z prędkością 1-2 cm/s, płyną na wschód, z prędkością 10-20 cm/s. To jak porównanie prędkości ślimaka z żółwiem, ale uwierzcie, że to ogromna różnica.

Te podwójne wiry nie stanowią żadnego zagrożenia,nie niszczą statków tak jak robią silne sztormy. Przemieszczają się powoli, mimo, że w porównaniu do zwykłych wirów są superszybkie.

Nigdy wcześniej ich nie zaobserwowano, a badacze twierdzą, ich istnienie może mieć duży wpływ na życie w oceanie. Szybciej poruszające się wiry, dostarczają zimną wodę do miejsc, gdzie woda jest zazwyczaj ciepła i odwrotnie. Dla organizmów dostosowanych do odpowiednich temperatur, to może być problematyczne. Być może nawet transportują żywność i składniki odżywcze do życia morskiego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)