Naukowcy wyświetlą obrazy z Twojego mózgu. Co dalej? Czytanie w myślach?

Naukowcy z japońskiej ATR Computational Neuroscience Laboratories opracowali rewolucyjną technologię, dzięki której są w stanie zrekonstruować kompletne obrazy z mózgu badanego i wyświetlić je na ekranie monitora. W specjalnym oświadczeniu zapowiedzieli również, że już wkrótce technologia ta będzie z powodzeniem używana do sprawdzania o czym dokładnie śni badany pacjent.

Naukowcy wyświetlą obrazy z Twojego mózgu. Co dalej? Czytanie w myślach?

Badacze powiedzieli, że dzięki nowej technologii opartej na analizie przepływu krwi w mózgu i wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), przygotowali mapy, na których pokazany był przepływ krwi w części kory mózgowej odpowiedzialnej za wzrok.

Badanym pokazywano 400 losowo wybranych czarno - białych obrazków w rozdzielczości 10 na 10 pikseli, w odstępach co 12 sekund. Wówczas naukowcy za pomocą fMRI zapisywali zmiany w aktywności mózgu. Całość analizowana była również przez komputer, który "uczył się" dopasowywać różne reakcje mózgu do odpowiednich obrazków.

Kiedy komputer przygotował już szereg różnych wersji obrazów, można je było ułożyć w bardziej wyraźne projekty, np. napis N-E-U-R-O-N złożony z sześciu różnych grafik.

Obraz
© (fot. IDG)

Jak na razie system jest w stanie reprodukować jedynie czarno-białe obrazy. Dr. Kang Cheng z RIKEN Brain Science Institute jest jednak dobrej myśli i twierdzi, że dalsze prace nad technologią najprawdopodobniej doprowadzą do możliwości "importowania" obrazów kolorowych.

Cheng powiedział, że technologia oznacza absolutną rewolucję w badaniach mózgu i jego aktywności. Dodał, że w ciągu najbliższych lat może okazać się, że dzięki niej będzie można w przybliżeniu odczytywać myśli danej osoby.

Naukowcy widzą zastosowanie tej technologii np. w celu szybkiego "wyciągnięcia" obrazów z mózgu artystów, którym trudno jest wyrazić swoją wizję.

Yukiyasu Kamitani, szef badań w ATR, dodał również, że w przyszłości technologia może znaleźć zastosowanie np. w celu "czytania" ludzkich uczuć czy stanów emocjonalnych.

Źródło artykułu:idg.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)