Naukowcy stworzyli mini-wątrobę. To krok do uleczenia poważnych chorób

Wątroba to jeden z najważniejszych i najbardziej złożonych organów w organizmie człowieka. Naukowcy postanowili odtworzyć wątrobę z ludzkich komórek, aby lepiej zrozumieć jej sposób działania. Twierdzą, że w ten sposób będą w stanie wyleczyć wiele chorób.

Naukowcy stworzyli mini-wątrobę. To krok do uleczenia poważnych chorób
Źródło zdjęć: © 123RF
Arkadiusz Stando

W czasopiśmie naukowym Cell Metabolism30320-1) opublikowano wyniki badań nad sztucznie wyhodowaną wątrobą. Ten wielofunkcyjny organ przysłużył naukowcom do jednych z najważniejszych prac naukowych ostatnich lat. Badania na sztucznej wątrobie polegały na zarażeniu jej chorobą.

Celem był gen SIRT1, który, jak wykazano w badaniach na zwierzętach, jest powiązany z gromadzeniem tłuszczu w wątrobie. Następnie naukowcy zajęli się edycją komórek skóry. Zmienili je tak, aby mogły wpływać na rozwój jakichkolwiek komórek występujących w ciele - i skierowali je ku komórkom wątroby.

Proces wytworzenia sztucznej choroby zajął jeszcze bardzo długo. Kiedy udało się już odtworzyć prawdziwą, pracującą wątrobę, naukowcy wprowadzili do organu substancję blokującą SIRT1. Kolejnym krokiem było wprowadzenie choroby.

Obraz
© UPMC

Już po 24 godzinach dało się zauważyć efekty. Wątroba zaczynała pokrywać się tłustą powłoką. "Rzeczywiście gołym okiem dało się zobaczyć rozwijającą chorobę" - komentuje Soto-Gutierrez. Naukowcy widzą ogromny potencjał w swoim badaniu, ale wiedzą, że to jeszcze nie koniec. Usprawnienie pracy jednego genu nie przechyli jeszcze szali zwycięstwa.

Niewykluczone jednak, że praca nad sztuczną wątrobą przyniesie inne, niezamierzone efekty. Badacze twierdzą, że dalsze eksperymenty mogą pozwolić im odtwarzać pełnowymiarowe ludzkie wątroby w laboratorium. Gdyby naukowcy byli w stanie odtwarzać narządy na podstawie komórek własnych pacjenta, moglibyśmy pozbyć się problemów z chorobami wątroby na zawsze.

Eidemia otyłości powoduje masę przypadków stłuszczenia wątroby

Wraz z globalnym wzrostem otyłości, rośnie na świecie występowanie stłuszczenia wątroby. Ignorowanie choroby prowadzi do niewydolności narządu. Według danych z 2018 roku, problem stłuszczenia wątroby dotyczy od 20 do 25 proc. Polaków, a w przypadku proc. jest to postać zaawansowana choroby.

Do wielu badań nad organizmem człowieka wykorzystuje się myszy. Ale niektóre różnice pomiędzy budową ciała człowieka i innych zwierząt jest zbyt duża. Tak jest chociażby w przypadku wątroby, najbardziej złożonego organu. I to właśnie dlatego naukowcy stworzyli sztuczną wątrobę, aby rozwikłać coraz częstsze dysfunkcje organu.

"To jest właśnie przyszłość: umiejętność syntezy i wytwarzania ludzkich organów, których genomem można swobodnie manipulować, oraz odtwarzać choroby, aby lepiej rozumieć procesy, które tam zachodzą" - mowił autor badań Alejandro Soto-Gutierrez z University of Pittsburgh School of Medicine.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)