Naukowcy stworzyli komputer ze szczurzych mózgów

Naukowcy stworzyli komputer ze szczurzych mózgów

Naukowcy stworzyli komputer ze szczurzych mózgów
Źródło zdjęć: © Jason Snyder / CC
13.07.2015 09:19, aktualizacja: 13.07.2015 13:12

Słyszeliśmy już o robocie z mózgiem szczura albo o szczurach wyposażonych w sztuczny mózg. W tym eksperymencie wykorzystano jednak aż cztery szczurze mózgi, połączone ze sobą za pomocą mikroskopijnych elektrod wszczepianych bezpośrednio do obszaru kory mózgu.

Głównym twórcą tego eksperymentu jest neurobiolog z Duke Uniwersity Medical Center – Miguel Nicolelis. Wraz z pomocą zespołu współpracowników udało mu się połączyć cztery mózgi szczurów w taki sposób, by były one w stanie wymieniać się informacjami z innymi mózgami w czasie rzeczywistym.

Jak twierdzą naukowcy, uruchomiony w ten sposób Brainet ("Mózgosieć...") radził sobie całkiem skutecznie – gryzonie skutecznie rozwiązywały problemy obliczeniowe takie jak przetwarzanie obrazu, przechowywanie danych czy ich przywoływanie. Mało tego, naukowcy wykorzystali go także do przewidywania pewnych zjawisk i stwierdzili, że stworzony z czterech szczurów mózg odgadł prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu z dokładnością o 41 procent większą, niż miało to miejsce w przypadku pojedynczego szczurzego mózgu.

Ten sam zespół stworzył również sieć mózgową składającą się z dwóch grup małp, które umieszczone zostały w oddzielnych pomieszczeniach i dzieliły się jedynie falami neuronowymi. Następnie małpy miały za zadanie kontrolowanie ruchów wirtualnej małpy wyświetlanej na ekranie. Jedna małpa odpowiedzialna była za ruch w jednym kierunku, kolejna za inne wektory ruchu ramienia. Wspólnie były one w stanie kontrolować wirtualne ramię z ekranu.

Jaki jest cel tych eksperymentów? Jak deklaruje Nicolelis, mogą one pomóc w rozwoju urządzeń i technik, które będą w stanie przywrócić normalne życie pacjentom z ciężkimi urazami bądź chorobami mózgu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)