Naukowcy odkryli "ludzkie" ściany. "Nigdy wcześniej nie znaleziono nic podobnego"

Naukowcy odkryli "ludzkie" ściany. "Nigdy wcześniej nie znaleziono nic podobnego"

Naukowcy odkryli "ludzkie" ściany. "Nigdy wcześniej nie znaleziono nic podobnego"
Źródło zdjęć: © Fotolia
16.02.2020 09:14, aktualizacja: 16.02.2020 16:37

Naukowcy z Belgii dokonali niesamowitego odkrycia. Nieopodal katedry w Gandawie natrafili na unikatowe ściany. Ich wyjątkowość polega na tym, że zostały zbudowane z...ludzkich kości i czaszek.

Belgijscy archeolodzy natrafili na wyjątkowe znalezisko. Nieopodal katedry św. Bawona w Gandawie odkryto ściany skonstruowane z ludzkich szkieletów. Dominującymi elementami budowy były kości udowe oraz piszczelowe, przestrzeń pomiędzy warstwami ścian wypełniona była zaś czaszkami. Nad niskimi ścianami znaleziono całe szkielety.

- To unikatowe odkrycie na terenie Belgii. Nigdy wcześniej nie znaleziono tu nic podobnego - przyznają specjaliści z Ruben Willaert bvba w Brugii.

Naukowcy szacują, że szkielety najprawdopodobniej pochodzą z drugiej połowy XV wieku, lecz same ściany mogły zostać wzniesione wiele lat później. Według wstępnych badań okres ich budowy datuje się na przełom XVII i XVIII wieku. Archeolodzy przyznają jednak, że czeka ich sporo pracy, zanim w pełni potwierdzą te przypuszczenia.

Ściana z ludzkich kości. Nowa atrakcja turystyczna?

Belgijscy naukowcy twierdzą, że szkielety, które posłużyły do konstrukcji zostały wydobyte z okolicznych cmentarzy, aby zrobić miejsce dla nowych pochówków. Ludzie nie chcieli ich wyrzucać ze względu na obyczaje, a także wiarę w zmartwychwstanie. Z tego też powodu budowali z kości ossuaria i inne budowle w obrębie cmentarzysk. Znaleziska tego typu znane są z innych miejsc, między innymi z katakumb pod Paryżem.

W związku z głośnym odkryciem pojawiła się masa pytań na temat tego, czy unikatowa ściana stanie się obiektem turystycznym. Selfie na tle budowy z ludzkich szczątek wydało się jednak zbyt egzotycznym pomysłem dla tamtejszych badaczy, którzy podjęli decyzję o usunięciu kości. Główną atrakcją dla zwiedzających katedrę św. Bawona pozostanie więc Ołtarz Gandawski zwany także Adoracją Mistycznego Baranka autorstwa braci van Eycków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)