Naukowcy odkryli coś dużego w naszej galaktyce. Nie wiedzą, co to jest

Naukowcy odkryli coś dużego w naszej galaktyce. Nie wiedzą, co to jest
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | CC BY 3.0
Adam Gaafar

07.08.2021 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Astronomowie odkryli w Drodze Mlecznej ogromną strukturę, którą nazwali Cattail. Naukowcy nie są pewni, co to może być, chociaż pojawiły się już pewne podejrzenia.

Struktura ma postać olbrzymiego zwoju gazu. Naukowcy przypuszczają, że może to być niezmapowana część spiralnego ramienia naszej galaktyki. Gdyby tak było, Cattail stanowiłaby największe i najdalsze włókno w Drodze Mlecznej – twierdzą astronomowie z Uniwersytetu Nankińskiego w Chinach.

Badanie z wykorzystaniem 500-metrowego radioteleskopu FAST wykazało, że struktura ma ok. 3590 lat świetlnych długości i 675 lat świetlnych szerokości. Inne analizy sugerują, że Cattail może być jeszcze bardziej kolosalna i mieć ponad 16 tys. lat świetlnych długości.

Zespół kierowany przez astronoma Chonga Li oszacował, że struktura znajduje się w odległości 71 750 lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej. Oznacza to, że leży na skraju naszej galaktyki.

Serwis Science Alert podkreśla, że to czyniłoby z niej większą strukturę niż pierścień gwiazd znany jako Pas Goulda. Na podstawie niedawnych badań stwierdzono, że jego długość wynosi 9 tys. lat świetlnych.

Wyniki badań astronomów z Uniwersytetu Nankińskiego zostały opublikowane w "The Astrophysical Journal Letters".

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)