NaszaKlasa.pl znika. Twoje dane i płatne subskrypcje również

NaszaKlasa.pl
NaszaKlasa.pl

27.05.2021 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

15 lat trwała historia serwisu NaszaKlasa.pl. Platforma od lat zionęła pustką, ale kont jest tam wciąż bardzo dużo. Z ostatnich doniesień wynika, że może ich być około miliona. Co się z nimi stanie?

Historia serwisu NaszaKlasa.pl to w zasadzie gotowy scenariusz na film z cyklu "od zera do bohatera". W listopadzie 2006 r. czterech studentów informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego wykłada, zawrotne 200 zł na niewielki serwer i portal staje się faktem. Już pod koniec swojego pierwszego dnia NaszaKlasa.pl miała tysiąc użytkowników. Do lutego będzie ich już 100 tys. Z czasem zrobi się z tego 14 milionów aktywnych kont, a serwis przejmie spółka Ringier Axel Springer.

Pojawienie się w Polsce Facebooka, wymusiło na właścicielach NaszejKlasy.pl szukania nowych sposobów na utrzymanie ludzi przy serwisie. Najpierw postanowiono zmienić nazwę na NK. Potem doszedł legendarny "Śledzik", czyli odpowiednik facebookowej ściany czy twitterowego feedu. Obu zmianom towarzyszył nowy regulamin, w myśl którego wszystkie dane serwisu należą do NK.pl. Kolejnym punktem było wprowadzenie wirtualnej waluty: "eurogąbki". Za fizyczną gotówkę, mogliśmy doładować konto i kupować wirtualne upominki dla znajomych.

Wszystkie zmiany spowodowały nagłą utratę popularności NaszejKlasy.pl i odwrót użytkowników w kierunku Facebooka.

Z czasem NK nie miało jasnego kierunku rozwoju. W 2013 r. w samej spółce doszło do masowych zwolnień. Zniknął dział badawczy, biuro sprzedaży reklam zastąpiono system ich automatyzacji, w pewnym momencie pojawiła się opcja oglądania filmów VoD.

W serwisie pojawiało się coraz więcej płatnych usług: Goście, Goście Plus, Eurogąbki czy Super Zdjęcie oraz płatne gry przeglądarkowe. Co z osobami, które mają na NK.pl aktywne usługi?

Jak informuje Ringier Axel Springer można z nich korzystać do końca funkcjonowania serwisu, czyli do 27 lipca. Alternatywnym rozwiązaniem jest upomnienie się o zwrot. Warto przy tym dodać, że osiągnięcia z niektórych gier będzie można przenieść na portal Game Planet.

A co z kontami i danymi osób, które są aktywne na NK.pl? A tych w lipcu 2020 było ok. 940 tysięcy. Do 27 lipca wszystkie dane zostaną bezpowrotnie usunięte. Jest to zatem ostatni dzwonek, żeby pobrać zebrane zdjęcia czy bazę kontaktów.

Źródło artykułu:WP Tech
nasza klasanasza-klasa.plnk.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także