Następna okazja dopiero w 2123 roku. Weź pod uwagę planując wakacje

Następna okazja dopiero w 2123 roku. Weź pod uwagę planując wakacje

Następna okazja dopiero w 2123 roku. Weź pod uwagę planując wakacje
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek
04.05.2018 12:08

W lipcu czeka nas najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Warto o tym pamiętać planując wakacyjne wypady.

"Całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli w tym roku podziwiać w Polsce o doskonałej dla nas godzinie i w świetny dzień – piątek, 27 lipca 2018 r. od godziny 21:30. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi" - czytamy na portalu Crazy Nauka.

Całkowite zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund i będzie to najdłuższe zaćmienie w całym XXI wieku. Następna taka okazja, by obserwować równie długie? Dopiero w 2123 roku.

"Nie ma co ukrywać, przed nami najbardziej widowiskowe zjawisko tego roku, zjawisko o największym potencjale w porywaniu nowych adeptów do rozpoczynania przygody z obserwacjami astronomicznymi, a przy tym zjawisko o potężnym ciężarze popularyzatorskim i emocjonalnym dla każdego pasjonata zaćmień" - dodaje AstroBloger.

Na stronie polskiastrobloger.pl czytamy, że najbardziej uprzywilejowane będą regiony południowo-wschodnie, natomiast gorzej będą mieć mieszkańcy północno-zachodnich krańców. Warto już teraz o tym pamiętać i wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacyjnego urlopu, jeżeli chcemy obserwować zjawisko.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)