Naspers kupi właściciela Allegro, firmę Tradus, za 1,9 mld USD

Naspers kupi właściciela Allegro, firmę Tradus, za 1,9 mld USD

18.12.2007 17:00

Południowoafrykański Napsers, właściciel Gadu Gadu, kupi firmę Tradus ( QXL Ricardo LLC ), właścicela Allegro.pl za kwotę 946 mln GBP, podały dzisiaj rano do wiadomości firmy Naspers i Tradus. Zyski QXL Poland/Allegro.pl stanowią 80% zysków Tradusa ( Grupy QXL ).

_ -Trzeba pamiętać, że to póki co jedynie oferta. Na ostateczny efekt trzeba poczekać kilka miesięcy. Taka transakcja nie zmieni nic w działaniu Grupy Allegro. Natomiast Naspers z pewnością może być ciekawym partnerem dla nas. Biorąc pod uwagę jego dotychczasową działalność ( Naspers jest właścicielem mail.ru, Gadu Gadu oraz chińskiego QQ ) taka współpraca może przynieść wiele korzyści zarówno Użytkownikom, jak i samej Grupie Allegro - _ mówi Patrek Tryzubiak, PR Manager.pl Allegro.pl dla Internet Standard.

Do firmy Tradus należy QXL Poland, właściciel Allegro.pl, do którego należą także firmy Payback ( PayBack.pl, OtoMoto.pl, OtoDom.pl ) i porównywarka cen Ceneo.pl.

Kwota transakcji to 946 mln funtów szterlingów, czyli ok. 1,9 mld dolarów amerykańskich.

Nie jest tajemnicą, że największym źródłem przychodów Tradusa ( QXL Ricardo ) jest polska platforma aukcyjna Allegro.pl. Obroty Allegro.pl w 2006 r. wyniosły ok 2,5 mld PLN. Większość z ponad 400 pracowników koncernu Tradus zatrudniona jest w Polsce, w poznańskiej siedzibie firmy.

Poza Polską serwisy aukcyjne Tradusa działają także w Bułgarii, Czechach, Danii, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Rosji, Szwajcarii na Węgrzech i na Ukrainie.

Naspers oferuje za jedną akcję Tradusa 18 GBP. _ -To uczciwa oferta i rekomendujemy ją naszym akcjonariuszom - _ mówią przedstawiciele Tradusa.

Po zakończeniu transakcji Naspers Ltd., największy koncern medialny z RPA, będzie właścicielem dwóch czołowych firm internetowych działających w Polsce: Gadu-Gadu S.A., które dociera do prawie 6 mln internautów, oraz QXL Poland ( Allegro.pl ) z którego korzysta ok. 7,4 mln internautów ( dane za Megapanel PBI/Gemius ).

Naspers jest międzynarodowym koncernem medialnym działającym w obszarze mediów drukowanych i elektronicznych. Najważniejsze spółki Naspersa, które generują 73% przychodów, działają w RPA. Wartośc koncernu wyceniana jest na 5,1 mld GBP ( ok. 10,2 mld USD ). Naspers jest właścicielem firm internetowych w Chinach ( komunikator QQ ), Rosji ( Mail.ru ), Indiach, Polsce i na kontynencie afrykańskim.

Po ogłoszeniu chęci zakupu Tradusa przez Naspersa, cena akcji koncernu z RPA spadła o 5%. _ -Nie jest dobrze odbierane wydawanie tak dużej sumy pieniędzy na ryzykowne przedsięwzięcie akrat teraz - _ mówi analityk z Gryphon Asset Management dla Reuters'a.

Pierwsze doniesienia na temat transakcji pojawiły się już w niedzielę lecz nie były potwierdzone.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)