NASA testuje nowy system lądowania

NASA testuje nowy system lądowania

NASA testuje nowy system lądowania
Źródło zdjęć: © NASA
21.03.2015 10:16, aktualizacja: 23.03.2015 11:27

Amerykańska agencja kosmiczna przeprowadziła zakończone sukcesem testy nowego systemu lądowania. Użycie go w przyszłych projektach będzie konieczne, jeżeli chcemy myśleć o podboju Marsa czy inne nowe planety, asteroidy lub komety.

Głównym problemem, z jakim boryka się w tej chwili NASA, jest stworzenie takiego lądownika, by był on w stanie poradzić sobie w nieznanym terenie. Naukowcy chcą, by nowy system umożliwiał pozbawione ludzkiego udziału lądowanie w miejscach o trudnych warunkach. Połączony z silnikami komputer musi być więc w stanie samodzielnie ocenić jakość terenu i wybrać odpowiednie miejsce do lądowania bez specjalnej pomocy z zewnątrz.

System, który przetestowano z satysfakcjonującymi wynikami, składa się z dwóch komponentów. Pierwszy z nich to technologia nawigacji w terenie TRN (Terrain Relative Navigation). Wykorzystując specjalny sensor laserowy jest ona w stanie precyzyjnie skierować maszynę na wybrane wcześniej miejsce lądowania bez udziału GPS-u (o którego na innych planetach może być trudno). Działa to w największym skrócie tak, że lądownik wykonuje zdjęcia znajdującego się pod nim terenu i porównuje je z fotografiami zapisanymi w pamięci. Dzięki temu jest w stanie na bieżąco korygować kurs, by posadzić się jak najbliżej ustalonego lądowiska.

Dark Orbit - wspaniała kosmiczna przygoda. Sprawdź ->
Drugą część nowego systemu stanowi algorytm G-FOLD. Dzięki niemu maszyna jest w stanie samodzielnie zarządzać mocą silników tak, by jak najbardziej efektywnie wykorzystywać dostępne jej paliwo.

NASA przeprowadziła dwa testy tego rozwiązania. W obu lądownik musiał się najpierw wznieść na wysokość 320 metrów, a później samodzielnie wylądować. Całość przebiegła zgodnie z planem i bez komplikacji. To oczywiście dla NASA jeszcze zbyt mało, by mówić o całkowitym sukcesie, ale inżynierowie są dobrej myśli. Mają nadzieję, że system uda się już relatywnie niedługo zastosować w prawdziwej misji.

_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)