NASA pokazuje nowe zdjęcia dziwnej góry lodowej. Teraz widać jaki ma prawdziwy kształt

NASA pokazuje nowe zdjęcia dziwnej góry lodowej. Teraz widać jaki ma prawdziwy kształt

NASA pokazuje nowe zdjęcia dziwnej góry lodowej. Teraz widać jaki ma prawdziwy kształt
Źródło zdjęć: © NASA ICE
Arkadiusz Stando
25.10.2018 10:31, aktualizacja: 25.10.2018 14:20

Kilka dni temu NASA pokazała światu wyjątkowe zdjęcie. To gigantyczna góra lodowa zachowująca kąty proste. To zdjęcie trafiło praktycznie wszędzie - do internetu i telewizji. Teraz NASA pokazała kolejne zdjęcia.

Kilka dni temu naukowcy z NASA ICE - działu zajmującego się obserwacją kriosfery, zrobili niesamowite zdjęcie. To góra lodowa, a właściwie płyta, której kształt zachwycił internautów z całego świata. Teraz NASA pokazała kilka kolejnych zdjęć tego wyjątkowego obiektu.

Obraz
© NASA ICE

I chociaż naukowcy tłumaczą, że góry lodowe często zachowują proste kształty po oderwaniu się od lodowca, to ten przypadek jest wyjątkowy. Część płyty lodowej Larsen C zachowała co najmniej dwa kąty bliskie do kąta prostego. Oczywiście nie są to idealne struktury, jednak wciąż, coś tak niesamowicie przypominającego dzieło człowieka w naturze zdarza się rzadko.

Obraz
© NASA ICE

Teraz widać, że góra lodowa nie ma powierzchni prostokątnej. Jednak nadal jej górna część przypomina figurę geometryczną - tym razem trapez prostokątny.

Obraz
© NASA ICE

Zdjęcia zostały wykonane przez doświadczonego naukowca Jeremy'ego Harbecka. Bierze on udział w projekcie IceBridge, którego celem jest monitorowanie zmian w rozmiarze płyty lodowej.

Harbeck zauważył geometryczną górę lodową w pobliżu lodowca Larsen C. "Pomyślałem, że to całkiem interesujące" - powiedział Harbeck w oświadczeniu NASA. "Często widzę góry lodowe o stosunkowo prostych krawędziach, ale tak naprawdę nie nigdy wcześniej nie widziałem takiej z dwoma kątami praktycznie prostymi" - wyznaje Harbeck.

Obraz
© NASA

"Właściwie byłem bardziej zainteresowany zrobieniem zdjęcia góry lodowej A68, wzdłuż której mieliśmy przelecieć, ale myślałem, że ta prostokątna góra lodowa jest dosyć interesująca, więc zrobiłem kilka zdjęć" - powiedział Harbeck.

Część góry ukryta pod powierzchnią wody przypomina stożek. Kelly Brunt z NASA Goddard twierdzi, że widzimy zaledwie 10 proc. części całego obiektu. Natomiast wymiary górnej części naukowcy określili na około 1,5 x 1,5 km.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)