NASA pokazuje nowe zdjęcia dziwnej góry lodowej. Teraz widać jaki ma prawdziwy kształt

NASA pokazuje nowe zdjęcia dziwnej góry lodowej. Teraz widać jaki ma prawdziwy kształt25.10.2018 10:31
NASA pokazuje nowe zdjęcia dziwnej góry lodowej. Teraz widać jaki ma prawdziwy kształt
Źródło zdjęć: © NASA ICE

Kilka dni temu NASA pokazała światu wyjątkowe zdjęcie. To gigantyczna góra lodowa zachowująca kąty proste. To zdjęcie trafiło praktycznie wszędzie - do internetu i telewizji. Teraz NASA pokazała kolejne zdjęcia.

Kilka dni temu naukowcy z NASA ICE - działu zajmującego się obserwacją kriosfery, zrobili niesamowite zdjęcie. To góra lodowa, a właściwie płyta, której kształt zachwycił internautów z całego świata. Teraz NASA pokazała kilka kolejnych zdjęć tego wyjątkowego obiektu.

289742793973464058
© NASA ICE

I chociaż naukowcy tłumaczą, że góry lodowe często zachowują proste kształty po oderwaniu się od lodowca, to ten przypadek jest wyjątkowy. Część płyty lodowej Larsen C zachowała co najmniej dwa kąty bliskie do kąta prostego. Oczywiście nie są to idealne struktury, jednak wciąż, coś tak niesamowicie przypominającego dzieło człowieka w naturze zdarza się rzadko.

289742793973595130
© NASA ICE

Teraz widać, że góra lodowa nie ma powierzchni prostokątnej. Jednak nadal jej górna część przypomina figurę geometryczną - tym razem trapez prostokątny.

289742793973726202
© NASA ICE

Zdjęcia zostały wykonane przez doświadczonego naukowca Jeremy'ego Harbecka. Bierze on udział w projekcie IceBridge, którego celem jest monitorowanie zmian w rozmiarze płyty lodowej.

Harbeck zauważył geometryczną górę lodową w pobliżu lodowca Larsen C. "Pomyślałem, że to całkiem interesujące" - powiedział Harbeck w oświadczeniu NASA. "Często widzę góry lodowe o stosunkowo prostych krawędziach, ale tak naprawdę nie nigdy wcześniej nie widziałem takiej z dwoma kątami praktycznie prostymi" - wyznaje Harbeck.

289742793973922810
© NASA

"Właściwie byłem bardziej zainteresowany zrobieniem zdjęcia góry lodowej A68, wzdłuż której mieliśmy przelecieć, ale myślałem, że ta prostokątna góra lodowa jest dosyć interesująca, więc zrobiłem kilka zdjęć" - powiedział Harbeck.

Część góry ukryta pod powierzchnią wody przypomina stożek. Kelly Brunt z NASA Goddard twierdzi, że widzimy zaledwie 10 proc. części całego obiektu. Natomiast wymiary górnej części naukowcy określili na około 1,5 x 1,5 km.

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)