NASA: niezwykłe zdjęcia "pawich piór" prosto z sąsiedniej galaktyki

NASA: niezwykłe zdjęcia "pawich piór" prosto z sąsiedniej galaktyki

NASA: niezwykłe zdjęcia "pawich piór" prosto z sąsiedniej galaktyki
Źródło zdjęć: © NASA
17.11.2019 17:00

Astronomowie zauważyli parę rozległych gazowych chmur w galaktyce sąsiadującej z Drogą Mleczną. Ich niezwykły kształt i kolory przypominają pawie pióra.

Zdjęcia zostały wykonane w galaktyce o nazwie Wielki Obłok Magellana (LMC) z pomocą teleskopu ALMA, a wyniki opublikowano w The Astrophysical Journal. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć niezwykłe chmury gazowe układające się we wzór pawich piór.

Obraz
© NASA

W obrębie tych złożonych chmur astronomowie zidentyfikowali kilka masywnych małych gwiazd - odkrycie, które sugeruje, że LMC gwałtownie zderzyło się z inną sąsiednią galaktyką, znaną jaka Mały Obłok Magellana (SMC) około 200 milionów lat temu.

Naukowcy wciąż nie potrafią wyjaśnić procesu powstawania niektórych, dużych gwiazd, jednak są zdania, że niewielkie - jak te zauważone w opisywanych chmurach - powstają, gdy międzygwiezdne chmury zapadają się pod ciężarem własnej grawitacji.

Dane zebrane przez teleskop ALMA pokazują, że obie chmury są do siebie bardzo podobne, a więc prawdopodobnie powstały w podobny sposób. Ich obserwacja pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć proces powstawania gwiazd, być może również tych masywnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)