NASA: niezwykłe zdjęcia "pawich piór" prosto z sąsiedniej galaktyki

NASA: niezwykłe zdjęcia "pawich piór" prosto z sąsiedniej galaktyki17.11.2019 17:00
NASA: niezwykłe zdjęcia "pawich piór" prosto z sąsiedniej galaktyki
Źródło zdjęć: © NASA

Astronomowie zauważyli parę rozległych gazowych chmur w galaktyce sąsiadującej z Drogą Mleczną. Ich niezwykły kształt i kolory przypominają pawie pióra.

Zdjęcia zostały wykonane w galaktyce o nazwie Wielki Obłok Magellana (LMC) z pomocą teleskopu ALMA, a wyniki opublikowano w The Astrophysical Journal. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć niezwykłe chmury gazowe układające się we wzór pawich piór.

289831697128913914
Źródło zdjęć: © NASA

W obrębie tych złożonych chmur astronomowie zidentyfikowali kilka masywnych małych gwiazd - odkrycie, które sugeruje, że LMC gwałtownie zderzyło się z inną sąsiednią galaktyką, znaną jaka Mały Obłok Magellana (SMC) około 200 milionów lat temu.

Naukowcy wciąż nie potrafią wyjaśnić procesu powstawania niektórych, dużych gwiazd, jednak są zdania, że niewielkie - jak te zauważone w opisywanych chmurach - powstają, gdy międzygwiezdne chmury zapadają się pod ciężarem własnej grawitacji.

Dane zebrane przez teleskop ALMA pokazują, że obie chmury są do siebie bardzo podobne, a więc prawdopodobnie powstały w podobny sposób. Ich obserwacja pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć proces powstawania gwiazd, być może również tych masywnych.

Zobacz też: Wystrzeliła z czarnej dziury. Naukowcy bacznie ją obserwują

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)