NASA chce hodować ziemniaki na Marsie

NASA chce hodować ziemniaki na Marsie
Źródło zdjęć: © McKay Savage / CC

23.12.2015 11:34, aktual.: 23.12.2015 12:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA we współpracy z Centro Internacional de la Papa (Międzynarodowe Centrum Ziemniaka) planuje przeprowadzenie serii eksperymentów, które udowodnią, że możliwe jest hodowanie ziemniaków na Marsie. Cel inicjatywy jest dwojaki – nie tylko przysłuży się ona ewentualnej misji załogowej na Czerwoną Planetę, ale ma też pomóc w rozwiązaniu problemu głodu u nas, na Ziemi.

NASA we współpracy z Centro Internacional de la Papa (Międzynarodowe Centrum Ziemniaka) planuje przeprowadzenie serii eksperymentów, które udowodnią, że możliwe jest hodowanie ziemniaków na Marsie. Cel inicjatywy jest dwojaki – nie tylko przysłuży się ona ewentualnej misji załogowej na Czerwoną Planetę, ale ma też pomóc w rozwiązaniu problemu głodu na Ziemi.

Dla bohatera przebojowej książki "Marsjanin", której ekranizację mieliśmy niedawno okazję oglądać na kinowych ekranach, hodowanie na Czerwonej Planecie ziemniaków było sposobem na uporanie się z problemem brakujących racji żywnościowych. Jak się okazuje, podobnie jak w przypadku większości innych elementów tej powieści, również tutaj autor nie fantazjował. Warzywo to faktycznie potrafi rosnąć nawet w ekstremalnie ciężkich warunkach, dzięki czemu może się okazać zbawienne nie tylko dla wyruszających poza Ziemię astronautów.

Zespół naukowców, powołany przez NASA i CIP, zbuduje w Peru laboratorium, mające jak najdokładniej odwzorowywać warunki panujące na Marsie. Chce w ten sposób uzyskać wyniki, które zwrócą uwagę świata na potencjał ziemniaka. Dzięki temu światowe rządy, organizacje i firmy mają przychylić się do finansowania dalszych badań i użycia tej rośliny do uporania się z palącymi problemami na Ziemi.

- Jak lepiej zbadać kwestie związane ze zmianami klimatycznymi, niż uprawiając rośliny na planecie, która umarła dwa miliardy lat temu? Chcemy, by ludzie zrozumieli, że jeżeli uda nam się wyhodować ziemniaki w ekstremalnych warunkach, jakie panują na Marsie, to będziemy mogli ratować życia tu, na Ziemi – mówi cytowany w oficjalnym komunikacie prasowym Joel Ranck, rzecznik CIP.

Organizacja ta od wielu lat prowadzi eksperymenty z sadzeniem ziemniaków w nietypowych miejscach lub symulowaniem niekorzystnych warunków wegetacji. Chce, by efekty jej badań pomogły uporać się z problemem głodu, który dotyka 842 milionów ludzi na świecie. Jak zwraca uwagę CIP, ta liczba cały czas rośnie, a umiejętność uprawiania roślin w niesprzyjających warunkach mogłaby pomóc ją o ograniczyć.

NASA z kolei zaangażowała się w projekt właśnie dlatego, że wprost interesuje ją kwestia możliwości hodowania ziemniaków na Marsie. Jeżeli dojdzie kiedyś do kolonizacji tej planety, uprawianie na niej żywności może się okazać kluczowe dla powodzenia misji.

- Niezwykłe wysiłki tego zespołu podnoszą poprzeczkę w dziedzinie przystosowywania do upraw terenów pozaziemskich. Hodowanie żywności dla ludzkich kolonii w kosmosie może już bardzo niedługo stać się rzeczywistością – stwierdził Chris McKay z centrum badawczego NASA Ames.

_ Dominik Gąska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)