Nałogowi gracze mają nieodwracalnie przebudowany mózg?

Nałogowi gracze mają nieodwracalnie przebudowany mózg?
Źródło zdjęć: © Gizmodo

21.06.2011 10:37, aktual.: 21.06.2011 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najwięcej osób uzależnionych od gier komputerowych mieszka w Chinach, tam też naukowcy najczęściej analizują ten nawyk. Nowe badanie z Państwa Środka sugeruje, że poświęcanie zbyt wiele czasu na granie może trwale uszkadzać funkcje mózgowe.
W badaniu opisanym w dzienniku "One" Public Library of Science uczestniczyły dwie grupy osób w wieku studenckim, w tym 18 jednostek "uzależnionych" od grania i 18 "normalnych". Wykonano badanie mózgów wszystkich uczestników za pomocą rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że tkanka mózgowa skurczyła się na niewielkich obszarach mózgu uzależnionych, nawet o 10-2. procent. Zmiany były dostrzegalne w korze przedczołowej, zakręcie obręczy oraz korze ruchowej i w częściach móżdżku. Zmiany były tym większe, im dłużej dana osoba grała nałogowo. Naukowcy przypuszczają, że zmniejszenie rozmiaru wspomnianych części mózgu może powodować zmniejszoną kontrolę nad niepożądanymi zachowaniami (np. wybuchami gniewu) i mniejszą umiejętność skupienia się na realizacji celu.

Obraz
© (fot. Gizmodo)

Inne wyjaśnienie jest mniej dramatyczne: mózg wzmacnia najpotrzebniejsze sieci neuronów kosztem pozostałych, aby uczynić częściej wykorzystywane obszary skuteczniejszymi. Gdyby jednak to hipoteza o trwałym uszkodzeniu mózgu była prawdziwa, obkurczanie się tkanki mogłoby wpływać na umiejętność podejmowania decyzji w długim okresie.

Wnioski nie są odkrywcze - po prostu lepiej dla mózgu, gdy mamy kilka sposobów spędzania wolnego czasu.

Komentarze (3)