Naked Energy Virtu - panele słoneczne, które dostarczą prądu i ciepła

Naked Energy Virtu - panele słoneczne, które dostarczą prądu i ciepła

Naked Energy Virtu - panele słoneczne, które dostarczą prądu i ciepła
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl
29.06.2012 11:12

Virtu brytyjskiej firmy Naked Energy stanowią połączenie kolektorów ciepła oraz ogniw fotowoltaicznych. Gdyby pojawiły się na każdym dachu, gospodarstwa domowe stałyby się nieomal samowystarczalne. Oczywiście pod warunkiem, że dach jest w miejscu dobrze nasłonecznionym.

Dwie technologie wykorzystania odnawialnej energii z promieni słonecznych połączono w urządzeniach w kształcie tuby. Co najważniejsze, nie podbierają sobie ciepła, tylko pracują wydajniej właśnie dzięki temu, że są razem.

W każdej próżniowo zamkniętej tubie Virtu znajduje się generujący prąd panel z ogniwami fotowoltaicznymi. Zetknięcie promieni słonecznych z panelem sprawia, że część energii zostaje odbita. Virtu zaprojektowano tak, by ciepło zostawało w tubie, a nie zostawało rozproszone. Wędruje do kolektora ciepła, wykorzystując opatentowaną przez Naked Energy technologię „termosyfonu”.

Nieustanne odprowadzanie ciepła przez system sprawia, że obniża się temperatura ogniw fotowoltaicznych, co sprzyja ich wydajnej pracy.

Budynek otrzymuje prąd i ciepło do podgrzewania wody. Szacuje się, że tuby Virtu pozyskują energię z promieni słonecznych o 4. procent wydajniej od tradycyjnych paneli.

Naked Energy dopracowuje jeszcze technologię z pomocą kadry londyńskiego Imperial College, ale zapowiada premierę rynkową technologii, gdy tylko twórcy będą usatysfakcjonowani optymalną wydajnością systemu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)