Najwyższy budynek w Europie doczekał się iglicy. Osiągnął tym samym 462 m wysokości

Najwyższy budynek w Europie doczekał się iglicy. Osiągnął tym samym 462 m wysokości
Źródło zdjęć: © youtube.com
Arkadiusz Stando

30.01.2018 16:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na szczycie Lakhta Center, najwyższego budynku w Europie, mieszczącego się w Sankt Petersburgu, zamontowano iglicę. Tym samym budynek uzyskał planowaną wysokość 462 metrów. Budowa trwała dwa i pół roku.

W poniedziałek 29 styczynia 2018 roku wieżowiec osiągnął swoją planowaną wysokość konstrukcyjną. Według Eleny Ilyukhiny, dyrektor generalnej Lakhta Center, budowa powinna zakończyć się do końca 2018 roku. Co ciekawe, Elena Ilyukhina jest również członkiem zarządu Gazprom Neft PJSC. Firma planuje umieścić swoją nową siedzibę w tym rosyjskim wieżowcu.

Oprócz wieżowca, powstają jeszcze trzy obiekty, które będą łączyć się w kompleks. Ich łączna powierzchnia ma wynieść 400 tys. metrów kwadratowych. Masa obiektu ma osiągnąć ponad 670 tys. ton. Podłoże, na którym umieszczono budynek, jest bardzo zróżnicowane i wymagało specjalnych pali o średnicy 2 metrów, zakopanych na głębokość 82 m.

Pod względem wysokości, wieżowiec przebija poprzedniego rekordzistę o 88 m. Moskiewska Wieża Federacji była najwyższym budynkiem w Europie, z wysokością 374 metrów. To wciąż niewiele w porównaniu z Burdż Chalifa, mieszczącym się w Dubaju. Ten budynek ma 830 m. i jest największy na świecie.

Na serwisie YouTube znajduje się nawet transmisja na żywo, pokazująca Lakhta Center:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także