Największy statek świata trafi do Polski! Maersk Triple-E

Największy statek świata trafi do Polski! Maersk Triple-E08.03.2013 11:28
Największy statek świata trafi do Polski! Maersk Triple-E
Źródło zdjęć: © Maersk Group

Największy statek świata o długości 400 metrów - Maersk Triple-E- zawinie w sierpniu do portu w Gdańsku. Jednostka przypłynie do Polski podczas swojego pierwszego rejsu z Korei. Armatorem jest największy na świecie operator kontenerowy Maersk Line.

O wpłynięciu statku do Gdańska poinformował oficjalnie w czwartek Karsten Kildahl, szef Maersk Line na region Europy Północnej podczas odbywającej się w Gdańsku konferencji Transport Week. Gdańsk będzie jedynym portem nad Morzem Bałtyckim, do którego kontenerowiec zawinie. W Europie statek wpłynie m.in. do Hamburga, Rotterdamu i Bremerhaven.

Statek Triple-E ma 40. metrów długości, 59 metrów szerokości i 73 metry wysokości. Na swój pokład może zabrać 18 tysięcy TEU. TEU to pojemność standardowego kontenera, co w przeliczeniu na sztuki, oznacza ponad 2500 pełnowymiarowych kontenerów więcej, niż poprzednie konstrukcje. Tonaż statku wynosi aż 165.000 DWT. Statek zasilany jest przed dwa gigantyczne silniki Diesla, każdy o mocy 32 MW (43.000 koni mechanicznych). Statek może rozwinąć 19 węzłów, czyli 35 km/h. Nie jest to może imponująca prędkość, jednak został on zaprojektowany zgodnie ze strategią "slow-steaming", która pozwala znacząco zredukować zużycie paliwa (o 37%) i emisję szkodliwych substancji do atmosfery nawet o 50%.

Maersk Triple-E jest tak skonstruowany, iż może wykonywać rejsy łączące Europe i Azję z wykorzystaniem Kanału Sueskiego. Jest jednak zbyt ogromny, aby móc przepłynąć Kanał Panamski.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)