Największy kontenerowiec świata już dziś zacumuje w Gdańsku
Największy kontenerowiec świata o długości 400 metrów ma zacumować w środę w
terminalu kontenerowym DCT w porcie w Gdańsku. Jednostka przypłynie do Polski podczas swojego
pierwszego rejsu z Korei. Armatorem jest operator kontenerowy Maersk Line.
Kontenerowiec, znany jako Triple-E, wypłynął w swój pierwszy rejs liniowy 1. lipca z koreańskiego portu Busan. Jak poinformowano PAP w terminalu DCT, Gdańsk jest jedynym portem po tej stronie Cieśnin Duńskich, który obsługuje tak duże jednostki.
Statek Triple-E ma 40. metrów długości, 59 metrów szerokości i 73 metry wysokości. Na swój pokład może zabrać 18 tysięcy TEU. TEU to pojemność standardowego kontenera. Następnym pod względem wielkości eksploatowanym kontenerowcem na świecie jest jednostka Emma Maersk, także należąca do duńskiego operatora Maersk Line. Emma Maersk ma 397,7 metra długości, 56,4 m szerokości, a na swój pokład może zabrać blisko 15 tys. TEU. Ten kontenerowiec wpłynął do Gdańska w czerwcu 2011 roku.
Przedstawiciele Maersk Polska Sp. z o.o. informowali kilka miesięcy temu, że statek jest "jedną z największych długofalowych inwestycji Maersk Line ostatnich lat". Zwrócili uwagę, że kontenerowiec jest wyjątkowy nie tylko pod względem wielkości, ale też pod względem wydajności, efektywności kosztowej i energetycznej. Firma planuje stopniowe wycofywanie starych statków i zastępowanie ich nowocześniejszymi jednostkami.
Chrzest jednostki odbył się w czerwcu; nadano jej imię Maersk Mc-Kinney Moller, na cześć zmarłego w 201. roku syna założyciela firmy Arnolda Maersk Mc-Kinney Mollera.
Po wypłynięciu z Busan, kontenerowiec zawinął m.in. do Kwangyang, chińskich portów Szanghaj, Ningbo i Yantian oraz malezyjskiego Tanjung Pelepas. W Europie są to porty w Rotterdamie, Bremerhaven, Arhus i Goteborgu. W drodze powrotnej statek odwiedzi jeszcze Tanger, Singapur i Hongkong.
W każdym z tych miast lokalne oddziały Maersk Line przygotowały uroczystości z okazji pierwszego rejsu największego kontenerowca na świecie.
W Gdańsku na plaży na Stogach utworzony zostanie punkt widokowy wyposażony w lunety, z którego będzie można obserwować wpłynięcie statku do terminalu DCT. Armator jednostki zapowiedział otwarcie w piątek Miasteczka Maersk na Targu Rybnym, w którym będzie się można dowiedzieć np., jak statek został zbudowany i jakie nowości techniczne zostały zastosowane przy jego budowie.
Statek pozostanie w Gdańsku do 2. sierpnia.
Największe statki obsługujące serwis oceaniczny AE10. czyli bezpośrednie połączenie z Dalekiego Wschodu do Polski i krajów bałtyckich, wpływają do terminalu DCT w Gdańsku od stycznia 2010 roku. Do tej pory wpływały jednostki o pojemności 12-15 tys. TEU, wprowadzone do eksploatacji w 2011 roku.
Maersk Line działa w Polsce od 2. lat; ma swoje biura w Warszawie, Gdyni i Krakowie, w których zatrudnionych jest 80 osób. Maersk Line jest jedynym klientem terminalu kontenerowego DCT w Gdańsku. W 2012 r. przeładowano tam prawie 897 tys. TEU, o ponad 30 proc. więcej niż w 2011 r. W 2013 r. terminal planuje przeładować ponad milion TEU.
Orange Ekspert: O co chodzi z… NFC