Największy i najnowocześniejszy blok gazowo-parowy w Polsce. Został oddany do użytku na terenie rafinerii w Płocku
PKN Orlen we współpracy z Siemensem oddał do eksploatacji komercyjnej największy w Polsce blok energetyczny o wysokiej sprawności i regulacji pracy. Do krajowego systemu energetycznego trafi 600 MW mocy.
03.07.2018 | aktual.: 03.07.2018 11:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt została zbudowana na terenie płockiego zakładu rarfineryjno-petrochemicznego. Dzisiaj jest największym obiektem tego rodzaju w Polsce.
Blok gazowo-parowy opiera się na najnowocześniejszych technologiach z zakresu ochrony środowiska (BAT). Wykorzystano również najnowocześniejszą turbinę gazową typu "H". Zapewnia ona ogromną wydajność produkcji energii elektrycznej na poziomie około 62 proc.
Bardzo istotnym elementem powstania elektrociepłowni jest to, że mimo ogromnej skali produkcji energii, będzie miała niewielki wpływ na stan środowiska naturalnego. Płocki blok energetyczny będzie wytwarzał w jednym procesie technologicznym ciepło i energię elektryczną. Nazywamy to kogeneracją.
Około 400 kV mocy elektrycznej zasili krajową sieć elektroenergetyczną. Pozostałą część będzie pobierana przez koncern. Dzięki temu zwiększy się "magazyn energii elektrycznej". W czerwcu 2018 roku mieliśmy już pierwsze tegoroczne braki energii. Zapotrzebowanie na moc wyniosło 23429 MW, a wyprodukowano 21593 MW, a więc zabrakło blisko dwóch tysięcy. Byliśmy zmuszeni do zakupu energii z Niemiec, Szwecji i Litwy. Dodatkowa ilość mocy elektrycznej pomoże znacznie zabezpieczyć zapasy naszej energii.
Możliwe, że znajdzie swoje użycie szczególnie teraz w lato, kiedy często dochodzi do tzw. "blackoutów. Podczas okresu letniego wzrasta zużycie prądu, i zdarzają się awarie zasilania. Bezpieczeństwo energetyczne zwiększy się głównie w centralnej części kraju.
Źródło: Polski Przemysł