Największa w Polsce makieta kolejowa

Największa w Polsce makieta kolejowa

Największa w Polsce makieta kolejowa
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.10.2015 10:26, aktualizacja: 16.10.2015 13:45

W Galerii Jurajskiej stanęła mająca ponad 700 m kw. makieta kolejowa - największa tego typu konstrukcja w kraju. Konstrukcja to aż 900 metrów samych torów i 14 km kabli.

Czy miniatura może być ogromna? Okazuje się, że tak. Udowadniają to twórcy „Wielkiej Makiety Kolejowej”. Na nietypową konstrukcję, która pomniejszyła świat 8. razy, składa się ponad 900 metrów torów kolejowych, 40 lokomotyw oraz setki wagonów, figurek ludzi i zwierząt, a także kilka tysięcy drzew.

Świat, który otacza sieć kolejową również imponuje. Twórcy makiety zrekonstruowali całe miasta i wsie, wypełniając je małymi i średnimi stacjami kolejowymi, bocznicami, fabrykami, rampami przeładunkowymi, farmami, a nawet zakładami przemysłowymi. Część z nich jest interaktywna. Widz może np. samodzielnie uruchomić pracę piły w tartaku.

#size=660x440#))

Każdy z elementów na makiecie jest precyzyjnie odtworzony, nawet w najmniejszym detalu. Naturalizmem zaskakuje także świat przyrody. Na makiecie znajdziemy jeziora, stawy, lasy, góry oraz zwierzęta np. pasące się krowy i kręcące się przy domu kurczaki. Nie brak także scenek z życia wziętych. Możemy zobaczyć m.in. policjantów wypisujących mandat, pasażerów oczekujących na pociąg, wędkarza łowiącego ryby w stawie, a nawet…. kochającą się parę.

Cała makieta sterowana jest przy pomocy centralnego komputera, dzięki czemu wszystko porusza się na niej bezkolizyjnie. Komputer odpowiada za wszystkie elementy infrastruktury jak oświetlenie, rozjazdy, szlabany, a nawet dźwięk silnika w lokomotywach spalinowych. Do jej uruchomienia potrzebne było aż 1. km kabli! Żeby obejść całą wystawę trzeba pokonać 130 m.

Makieta miała swoją premierę w wakacje w Zakopanem. Po raz pierwszy jednak będzie pokazywana tak szerokiej publiczności w galerii handlowej. Wystawa potrwa od 1. października do 29 listopada w godzinach od 10:00 do 21:00 (od poniedziałku do soboty) oraz od 10:00 do 20:00 w niedziele.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)