Najszybszy Internet w Europie mamy w Polsce? Sieć LTE 1800
LTE 1800MHz to pierwsza na świecie komercyjna sieć telekomunikacyjna w technologii LTE w zharmonizowanym paśmie 1800MHz (pasmo 3 wg standardu 3GPP) uruchomiona w Polsce. Inwestycja jest realizowana przez Mobyland Sp. z o.o. przy współpracy z CenterNet S.A., dzięki czemu usługa uruchamiana jest w kanale o maksymalnej zestandaryzowanej szerokości 20MHz. Wcześniej CenterNet obsługiwał technicznie telefonię ojca Rydzyka „W Rodzinie”. Inne działające komercyjnie sieci LTE (łącznie 3 na świecie) działają na innych częstotliwościach.
08.09.2010 11:43
Czym jest LTE?
W przypadku LTE średnia przepustowość transferu danych do abonenta wynosi średnio 15. Mbit/s, a od abonenta 50 Mbit/s w paśmie 20 MHz. Long Term Evolution może obsługiwać w tym samym czasie minimalnie 200 użytkowników w każdej komórce 5 MHz przy jednoczesnych opóźnieniach poniżej 5ms. Oznacza to, że otrzymujemy wielokrotnie szybszy dostęp do Internetu w porównaniu z sieciami 3G i do tego z mniejszymi opóźnieniami, mającymi ogromne znaczenie np. dla graczy, czy też przy oglądaniu video online. Ogólna specyfikacja wg organizacj 3GPP w wersji Rel-8 wskazuje, iż maksymalna szybkość łącza w dół (download) w warstwie radiowej wynosi 326,4 Mb/s, a maksymalna szybkość w górę (upload) - 86,4 Mb/s. Dziś, w technologii HSPA+ maksymalne możliwe transfery to do 28Mb/s do abonenta i 11Mb/s od abonenta.
W technologii LTE (3,9G) osiągnięto niewyobrażalne do niedawna przepływności, co pozwala na korzystanie z takich usług, jak efektywny dostęp do Internetu, gry online, konferencje wideo w czasie rzeczywistym, czyli wykorzystania transmisji multimediów. Jest to niezmiernie ważne, gdy liczba użytkowników mobilnych sieci szerokopasmowych gwałtownie rośnie.
LTE 1800 w Polsce
Sieć LTE jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce, nacechowana jest, w porównaniu z technologią HSPA+, czy starszą UMTS, minimalnym opóźnieniem i znacząco zwiększoną liczbą użytkowników. Dzięki posiadanym możliwościom umożliwia szybki transfer dużych ilości danych w sposób wydajny i efektywny ekonomicznie, z optymalnym wykorzystaniem częstotliwości.
Najnowocześniejsza technologia, jaka została zastosowana, zapewni szybki mobilny dostępu do Internetu, umożliwiając obecnie pobieranie danych z prędkością 15. Mbps, a docelowo do 326Mbps, oraz wysyłanie danych z prędkością 48 Mbps, a docelowo do 86Mbps. Jest to najszybszy radiowy mobilny Internet w Polsce.
Nie jest jednak tak różowo jakby życzyli sobie tego przedstawiciele firmy. Słowa „sieć komercyjna”. należy rozumieć nieco inaczej. Adam Kuriański prezes zarządu CenterNet SA wyjaśniał, iż zwrot ten oznacza, iż sieć zbudowano w oparciu o komercyjnie dostępne urządzenia, a nie, że w sieci świadczone są komercyjne usługi. Firma nie posiada także przygotowanej oferty ani cennika, więc ile będzie nas kosztować korzystanie z tak szybkiego Internetu wciąż pozostaje zagadką. Zresztą ciężko by było świadczyć firmie usługi posiadając zaledwie trzy czynne stacje bazowe LTE. Pozostałe 352 jest gotowych do uruchomienia, a wszystkie zbudowano w oparciu o sprzęt chińskiej firmy Huawei. Łącznie operator chce posiadać około 2-3 tysięcy wielosystemowych stacji bazowych (nie tylko 1800MHz, ale także inne częstotliwości). Szacowany koszt inwestycji to około 2mld złotych. Jednym z pierwszych dostawców modemów LTE jest natomiast koreański Samsung.
Projekt „LTE 1800MHz” zostanie uruchomiony na wszystkich lokalizacjach, na których dotychczas funkcjonował GSM 1800, co oznacza, że sygnał będzie dostępny zarówno w aglomeracjach jak i mniejszych miejscowościach. „Jeszcze w sierpniu złożyliśmy w UKE 355 wniosków o pozwolenia radiowe, które najprawdopodobniej otrzymamy w dniu jutrzejszym. Nasze plany na koniec 2010 roku zakładają, że liczba działających stacji wzrośnie do 700, dzięki czemu sieć LTE obejmie swoim zasięgiem ponad siedem milionów osób - powiedział Adam Kuriański, Prezes CenterNet i Członek Zarządu Mobyland. W następnych etapach sieć będzie rozbudowywana również w mniejszych miejscowościach, w celu objęcia zasięgiem większości obywateli naszego państwa.