Najrzadszy kolor w przyrodzie. Dlaczego niebieski tak trudno spotkać w naturze?

Czy widziałeś kiedyś ptaka w uderzająco niebieskim kolorze? Żabę albo motyla? Są niezwykle piękne, ale i tak samo rzadkie. Niebieski kolor jest jednym z najrzadziej występujących w przyrodzie.

Najrzadszy kolor w przyrodzie. Dlaczego niebieski tak trudno spotkać w naturze?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Karolina Modzelewska

05.07.2019 | aktual.: 05.07.2019 09:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z pigmentów nie powstaje w ciele organizmów żywych. Pigment widoczny na skórze, futrach czy piórach jest związany ze spożywanym pokarmem. Łosoś jest różowy, ponieważ zjada różowe skorupiaki, szczygieł uzyskuje swój pigment z żółtych kwiatów. Podobnie w przypadku czerwonego, brązowego czy pomarańczowego.

Co z kolorem niebieskim? W rzeczywistości nie jest on pigmentem. Jeżeli pojawia się u zwierząt jest to związane ze strukturą ich cząsteczek i sposobu w jaki odbijają światło. Dobrym przykładem są tutaj motyle z gatunku Morpho. Ich intensywnie niebieski kolor to efekt kształtu łusek znajdujących się na skrzydłach. Sprawia on, że światło załamuje się w taki sposób, że ludzkie oko odbiera je właśnie jako kolor niebieski.

W podobny sposób swój kolor zyskują modrosójki niebieskie. Każde pióro tworzą mikroskopijne kulki, rozpraszające światło i rozmieszczone w taki sposób, że tworzony jest wyłącznie niebieski kolor. To samo dotyczy zwierząt, ale i ludzkich oczu. Niebieski kolor powstaje na skutek specyficznego załamania i odbicia światła.

Rośliny również nie są niebieskie. Ich kolor to iluzja spowodowana załamaniem światła, a nie posiadanym przez nie pigmentem. Według Davida Lee – emerytowanego profesora Florida International University – mniej niż 10% wszystkich istniejących gatunków roślin posiada niebieskie kwiaty.

Rośliny posługują się barwnikiem nazwanym antocyjanem. Jest on czerwony. Dopiero jego połączenie z innymi cząsteczkami, a także sposób odbijania światła daje niebiski efekt.

Czy są wyjątki?

Wyjątek stanowi motyl Nessaea Obrinus. Jest to jedyny znany gatunek, który samodzielnie wytwarza niebieski pigment.

Obraz
© Wikimedia Commons CC0

Dlaczego akurat ten kolor pigmentu jest tak rzadki w przyrodzie? Naukowcy nie mają co do tego pewności. Popularna teoria głosi, że w momencie kiedy kolor niebieski stał się korzystny – dla komunikacji oraz przetrwania, dla zwierząt łatwiejsze było dokonanie mikroskopijnych zmian w kształcie ciała niż ingerowanie w zasady związane z chemią.

Ewolucja nie była w stanie opanować procesu wytwarzania niebieskiego barwnika. Stworzyła jednak liczne możliwości odtworzenia tego koloru. Dlatego też widząc niebieskie zwierzę czy roślinę warto poświęcić chwilę na ich podziwianie.

Komentarze (9)